YAŞAMIN İÇİNDEN

Hayat Kapının Dışında Başlar

Nazım Hikmet`in de dediği gibi  “Yaşadım” diyebilmek için önce yaşamak gerekir. Dört duvar arasında değil, doğanın tam ortasında. Hayatın tam ortasında…

Nietzsche der ki; yürürken aklınıza gelenler dışında hiçbir fikre güvenmeyin. Hayat bizim yaşadığımız anlık olguların, anların ve duyguların dışında, dış dünya da tüm çekiciliği, doğallığı, mükemmelliği ve kusursuzluğu ile akıp geçiyor. Görüp yakalayabildiğimiz karelerin dışında bir de göremediğimiz, yaşayamadığımız anlar vardır. Ancak hiç kimse rahat koltuğunda otururken kendini gerçek hayatın içinde bulamaz, ancak pembe düşler içerisinde güzel hayallere dalabilir.

Kişi yaşamak istiyorsa, nefes almak istiyorsa, görmek, dokunmak, koklamak, dinlemek ve en önemlisi gerçek bir dünya da var olduğunu anlamak istiyorsa elini kapının koluna uzatmalı ve kapıdan dışarıya çıkmalıdır.

Hayat Kapının Dışında Başlar

Herkes ağaçların yeşil olduğunu, kuş seslerinin güzel olduğunu, çiçeklerin güzel koktuğunu vb. bilgileri kitaplardan okuyarak öğrenebilir. Ancak hiç kimse ağaçların gerçek rengini, kuşların o güzel sesini, çiçeklerin müthiş kokusunu görmeden, duymadan ve koklamadan anlayamaz. Doğanın tam ortasında, bir dağın yamacında, çimenlerin üzerinde yalın ayak, bir kayaya oturarak izlenilen bir güneşin batışı, seyredilen güzel bir mehtap, sessizce sessizlik içinde mırıldanılan bir şarkı kadar güzel ve özel olamaz hiçbir şey.

Doğada olmak bizi belli bir mekânın hapsinden, uzak bir gözlemci olmaktan kurtarır. Gözlemci de olsak edilgen-seyirci bir kişi olmaktan çıkarır ve bir katılımcı haline getirir. Bu sayede hayatı gerçek anlamda “yaşadığımız” ve “deneyimlediğimiz” bir düzleme çıkarız. Deneyim ise bizi hikâyelere götürür, bizzat başımızdan geçen ya da birilerinin başından geçen yaşantılara. Walter Benjamin’in hikâye anlatıcısı üzerine (Leskov) metninde geçen Almanca deyim ne kadar da doğrudur: “Yola çıkanın anlatacak hikâyesi de olur.”

Rasım Dahiloğlu

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu