Uncategorized

Gürcistan Mestia Masalı (31 Temmuz – 5 Ağustos 2020)

Mestia, Gürcistan’da gözlerden uzak, dağlar ve ormanlar içine saklanmış Svaneti bölgesi ve doğa severler için adeta bir cennet.

Geçtiğimiz yıllarda detaylı olarak keşfettiğimiz bu bölgedeki deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Rehberler hariç 14 katılımcı ile sınırlı olacak etkinliğimiz kesin kalkışlıdır. Gürcistan henüz vize istememekte.

Bu etkinliğimizde ilk buluşma ve ayrılma yerimiz Trabzon olacak. Ancak siz aracımıza Trabzon – Hopa sahil yolu üzerinde herhangi bir noktadan dahil olabilir ve dönüşte de yine size uygun bir yerde ayrılabilirsiniz. Ayrıca isterseniz, doğrudan Batum’a uçabilir ve bizimle Batum’da buluşup ayrılabilirsiniz.

mestia

Etkinlik Detayları

31 Temmuz Cuma 1. Gün: Saat 12:00′ye kadar Trabzon Havaalanında buluşma. Ardından aracımıza binip Hopa’da yemek molası verdikten sonra Sarp sınır kapısına ulaşacağız. Sınır geçişi ardından, akşam üzeri Batum’a ulaşmış oluyoruz. Gece konaklayacağımız mekana eşyalarımızı bırakıp Batum sokaklarını keşfe çıkacağız. Konaklama Batum merkezde otelimizde olacak.

1 Ağustos Cumartesi 2.Gün: Kahvaltı sonrası Kobuleti, Poti, Zugdidi şehirlerinden geçerek Yukarı Svaneti Bölgesi’nin merkezi Mestia kasabasına ulaşmayı planlıyoruz. Havanın güzel olacağını göz önünde bulundurursak yol üzerinde Kobuleti’de bir deniz molası vereceğiz, öğlen yemeğimizi burada yiyeceğiz. Yolumuz kilometre anlamında çok uzun olmasa da, Gürcistan’ın doğası gereği keyifli ve görkemli Enguri Nehri’nin uzun süre bize eşlik edeceği yolculuğumuz molalarla birlikte yaklaşık 5-6 saat kadar sürecek. Akşam saatlerinde merkezde otelimize ulaşmış olacağız.

2-3-4 Ağustos, 3.4.ve 5 günler Mestia bölgesinde faaliyetlerimiz devam edecek. Etkinliğin bu kısmına hava ve yol koşullarına göre sıralamada değişiklik yapmak durumunda kalabileceğimiz için detaylı olarak işlemiyoruz.

Ancak özet yapmak gerekirse her günümüz muhteşem doğa, yürüyüş ve fotoğrafla dolu dolu geçecek. Akşamları ise ev yapımı Gürcü şarapları, halk dansı gösterileri ve müzikleri eşliğinde Mestia’nın birbirinden güzel mekanlarında yorgunluğumuzu atacağız.

Koruldi Göller Bölgesi

Fotoğraf: Deniz Kartal

Yapacağımız 5-6 saat sürecek doğa yürüyüşleri kolay – orta zorluktadır.
Sağlık sorunu yaşamayan her katılımcıya uygundur.

Yürüyüş yapmak istemediğiniz zamanlarda Mestia’da keyifle vakit geçirebilirsiniz, ya da yürüyüşün daha kısa bölümlerine katılıp yardımcı rehberlerimiz eşliğinde buluşma noktalarına dönebilirsiniz.

Mestia’da bulunduğumuz günler arasında görmeyi planladığımız yerler:

Ushba Buzulu
Becho Vadisi
Mazeri Şelalesi
Zuruldi
Chaladi Buzulu
Göller Bölgesi
Mestia Kasaba Gezintisi ve Müzeler
Mestia Seyir Noktası

mestia

5 Ağustos Çarşamba 6. Gün: Sabah kahvaltı sonrası dönüş için yola çıkıyoruz. Hedefimiz önce Batum’a, oradan da Türkiye’ye geçmek olacak. Sarp sınır kapısından çıkıp Hopa üzerinden Trabzon’a döneceğiz. Hava koşulları uygun olursa yüzme molası vereceğimiz dönüş yolunda stres yaşamamak için uçakla dönecek olanlar dönüş biletlerini 5 Ağustos Çarşamba günü olabildiğince geç saatlere almalılar. (tercihen 22:00’den sonra)

Etkinlik Ücreti:
Rehberler hariç
14 kişi katılımlarda 2170 TL (9-14 katılımlarda %10 artabilir)
8 kişi katılımlarda 2380 TL (5-7 katılımlarda %10 artabilir)
4 Kişi katılımlarda 2450 TL

Bu fiyatlar nakit ödeme durumunda geçerlidir. Kapora dışında kalan kısmı kredi kartı ile ödeme seçeneğiniz de vardır.

Fiyata Dahil Olanlar

  • 3 yıldızlı ya da muadil standartlarda otellerde, keyifli merkezi bahçeli pansiyon ya da bahçeli apartlarda 2 kişilik odalarda konaklama + Kahvaltı
  • Trabzon – Mestia – Trabzon Ana Ulaşım
  • Kullanacağımız tüm ara ulaşımlar (Becho Vadisi – Zuruldi – Chaladi Buzulu – Mestia arası – Göller bölgesi hariç)
  • Kapsamlı Yurt Dışı Seyahat Sigortası
  • Tüm Rehberlikler

Fiyata Dahil Olmayanlar
Kahvaltı hariç yemek masrafları
Müze – Ören Yeri giriş ücretleri
Ekstra özel harcamalar

Seyahat sigortası için TC kimlik numaranızı ve iletişim için telefon numaranızı yolvemacera@gmail.com iletin lütfen.

Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilirsiniz.
Katılım esnasında sizden 750 tl kaparo talep edilecektir. Etkinlik başlamasından 3 hafta öncesine kadar yapılan iptallerde bu bedel tarafınıza iade edilecektir. Daha sonraki iptallerde acenta kuralları gereği iade edilmeyecektir.

Katılım ve diğer sorularınız için aşağıdaki formu doldurmanız durumunda tarafınıza dönüşte bulunulacaktır.

[contact-form-7 id=”60344″ title=”Etkinlik Katılım Formu”]

Konaklayacağımız mekanları şehir merkezlerinde tercih ediyoruz, bu sayede serbest zamanlarda şehri kendiniz dilediğinizce keşfedip konaklama yerlerimize kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Etkinliklerimiz A Sınıfı seyahat acentası Extway tarafından yapılmaktadır.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, yaz ve kış yürüyüş liderliği belgelerini almış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar ya da kokartlı olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlik üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR

Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.

Tercihen bilekli bot, yoksa uygun bir yürüyüş ayakkabısı, mont, polar almanızı öneririz. 2 adet yürüyüş batonu yürüyüşlerde işinizi kolaylaştıracaktır. Bavul yerine sırt çantası ya da esnek taşıma çantalarıyla gelmeniz tercih edilir.

Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere etkinlik öncesinde MUTLAKA bilgi veriniz.

Keyfili etkinlikler dileriz

Başa dön tuşu