Görülmeden İnanılması Güç 14 Sahil

Sahil denilince çoğumuzun aklına altın sarısı kumlar, sahile vuran dalga sesi ve parlayan nefis bir güneş fotoğrafı gelir. Ancak dünya çok farklı şekillerde ve renklerde, görülmeden inanması güç sahillerle dolu. Size bazı örnekler gösterelim bu yazıda. Türkiye de sıklıkla karşılaştığımız devasa çöp sahiller dışında bakalım başka neler varmış…

1) Cam Sahil, Kaliforniya

Kaliforniya’da bulunan bu sahil uzun bir süre çöp toplama alanı olarak kullanılmış. Devamında, bölgenin toksik etki gösterebilecek madde yoğunluklarına ulaşıldığı tespit edilerek bölge koruma alanı olarak ilan edilmiş. Ekosistemin zamanla kendisini onarması sonucunda bölgede  beklenmedik bir şekilde harikulade bir manzara oluşmuş, tabii ki sadece görsel olarak. 

2) Saklı Sahil  –  Meksika

Burası Marieta Adalarında, Puerto Vallarta’dan yaklaşık 20 deniz mili uzaklıkta cennet bir delikte dünyadan gizlenmiş bir şekilde bulunuyor. Hidden Beach (Saklı Plaj) ya da Playa de Amor (Aşıkları Plajı) diye anılıyor. Rivayetlere göre Meksika Hükumetinin Birinci Dünya savaşı hazırlıkları yaparken bomba deneylerinde bir çok mağara ve kayalık oluşmuş.Burası da onlardan biriymiş.

3) Yıldızlı Geceler Gibi Parlayan Sahil, Maldivler

Kendine özgü ince kumlu kumsalları ve tertemiz turkuaz denizi ile,  Maldivlerin adalarına tatile gidebilecek kadar şanslı olabilirseniz, bir manzaraya karşılaşabilirsiniz. Geceleri gelgit olayının yaşandığı sahilde oluşan bu görüntünün nedeni ise kıyıya vuran dalgalarda bulunan planktonlar.

4) Kubbeli Sahil, Ribadeo, İspanya

Kubbeye benzeyen dev kaya yarıkları ile dolu bu sahil binlerce yıl boyunca suyun ve dalgaların kayayı dövmesi ile oluşmuş.

5) Pembe Kum Sahili, Bahamalar

Mercan parçaları ve foraminifera adı verilen deniz canlılarının kabuk kalıntılarından oluşan bir sahildir. Bu minik deniz kabukluları pembe renkleri ile diğerlerinden ayrılır. Bahamalar’ın Pembe Kum Sahili’nde biriken bu kalıntılar çok güzel görüntüler verir.

6) Buzlu Sahil Jakolsarlon, İzlanda

Bir buzul lagünü olan Jökulsarlon Lagünü, İzlanda’nın güneydoğusunda bulunur ve Vatnajökull Milli Parkı ile sınırdır. Lagünün dışında, okyanus kıyısında bulunan sahil, siyah çakıl taşları ile ünlüdür. Bu siyah görüntünün oluşmasındaki etken ise volkanik aktivitelerdir. İzlanda dolaylarında bir çok noktada rastlayabileceğiniz siyah çakıl taşları ve siyah kumlar bir kumsaldan beklediğiniz en son görüntüyü sizlere sunar. Ancak İzlanda’nın bir çok noktasında bulunmayan ise bu siyah tonlarındaki sahillere dalgalar ile taşınmış buzul parçalarıdır.

7) Moeraki Kayaları (Ejderha Yumurtaları) Koekohe Plajı, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın Güney Adasında, Dunedin’in 75 km kuzey doğusundaki kayalıklar, Koekohe Plajında su canlısı gibi duruyorlar. “Moeraki Kayaları” olarak bilinen küre şeklindeki bu kayalar bilim adamlarına göre, okyanus dibinde 60 milyon yıl önce mineraller ve çamur karışımı sonucu oluşmuş. Bazı büyük kayalar farklı renk tonlarında ve boyları 4 metreye kadar çıkabiliyor. Bu dev kayalar aslında okyanus tabanında oluşmuşlar, fakat yüzyıllardır devam eden erozyon ve deniz çekilmesi sonucunda bugün sahilin ortasında oturuyorlar.

8) Yeşil Kum Sahili Kourou, Fransız Guyanası

Bu plajdaki yeşil kum, aslında denizle buluşunca soğumuş lav kalıntılarından oluşuyor. Kuma rengini veren, olivine adlı bir mineral.

9) Devler Kaldırımı Sahili, İrlanda

Dalgaların köpükleri ve nemli rüzgarlar arasında, denizin üzerinde uzanan Devler Kaldırımı (Giants Causeway) adı verilen yol benzeri bir yapı, 275 metre boyunca sahil şeridini izler ve Atlantik Okyanusu’na doğru 150 metre kadar daha devam eder. Bu yapı, çoğu 6 metrelik, bazıları bunun iki katı uzunluğunda bazalt kolonlardan oluşur. 50-60 milyon öncesinde yüzeye çıkarak soğuyan bazalt lavların, sütunlar şeklinde katılaşması bölge bu şekli almıştır ve bünyesindeki geometrik formlar ile dikkat çekmektedir.

10) Siyah Kum Sahili Punaluu, Hawaii

Bu siyah kumlar volkanik patlama sonucu denize akan bazalt lavın suyun içerisine akması ve zamanla soğumasıyla oluşuyor.

11) Kırmızı Kum Sahili Rabida, Galapagos Adaları

İspanya’daki Galapagos Adaları’nda ki bu sahil denizin volkanik kayaları aşındırmasıyla oluşmuştur. Bu kayalar demir bakımından zengin olduğu için kırmızı bir renk alır.

12) Deniz Kabuğu Sahili, Avustralya

Avustralya’nın en güzel plajlarından biri, pitoresk St. Barth adasında bulunan, çeşitli şekil ve ebatlarda kabuklarla kaplı etkileyici bir kıyı şeridine sahip olan Shell Beach’tir.

13) Benagil Mağara Kumsalı – Algarve, Portekiz

Portekiz’in güneyinde yer alan Benagil Sea Cave Beach, Benagil sahilinin 150 metre doğusunda yer alıyor. Mağaraya giriş denizden olsa da, ulaşım için farklı opsiyonlar var. Sahil, kolaylıkla aşınarak bu tip inanılmaz şekillere dönüşebilen kalker taşından oluşuyor.

14 – Scala dei Turchi, Sicilya, İtalya

Türk merdivenleri, İtalya’nın güneyinde Porto Empedocle yakınlarındaki Realmonte’de bir kayalık. Beyaz renkteki taşları ile turistlerin ilgisini çekmekte olan bölge. Andrea Camilleri tarafından kaleme alınan Commissario Montalbano serisinde adı geçtikten sonra ünlenmiş durumda.

Onlarca birbirinden güzel sahile sahip olan Türkiye’nin de sahillerinin korunabilmesi dileğimizle…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?