YAŞAMIN İÇİNDEN

Gönüllü çalışarak dünyayı gezebilirsiniz!

Kendi seçeceğiniz bir ülkede belli bir süre boyunca yeni insanlarla tanışmak, bambaşka bir kültürün içine kendinizi dâhil edip, yeni yerler keşfetmeniz mümkün. Hem de hiç para harcamadan…

Dünya üzerinde birçok gönüllü çalışma ve karşılığında seçtiğiniz destinasyonu gezmek, yaşamak ve deneyimlemek adına kurulmuş dernekler var.

Organik Çiftlikler

dünyayı_gezmek

Dünyada organik çiftliklerde çalışabilme şansını sağlayan kuruluşlar sayesinde gitmek istediğiniz ülkeyi, yardımcı olmak istediğiniz konuyu seçerek hedefinize ulaşabilmeniz çok basit. Organik tarım alanında çalışarak, karşılığında yemek, yatacak yer, organik yaşam ve sınırsız kültürel deneyim garantisi var. Farklı insanlarla çalışıp, yaşayacak, yepyeni yerler görecek ve yaptığınız işin çiftlikte nasıl işe yaradığını görme fırsatını yakalayacaksınız. Avusturalya, Venezuela, Danimarka veya İspanya gibi farklı ülkelerde bulunan çiftlikler sizin gönüllü olmanızı bekliyor.

Hayvan Bakımı – Milli Parklar
dünyayı_gezmek

Hayvanları seviyorsanız bu iş sizin için iş olmaktan çıkabilir. Afrika’nın ihtişamını keşfetmenin, oradaki doğal alanlarda, milli parklarda çalışmaktan daha iyi bir yolu olamaz herhalde. Yerli kültürü tanıyıp, yörenin kendine has yemeklerinden tadabilir, okyanusu tepeden gören Table Mountain’a tırmanabilirsiniz. Afrika tarım namına şarapçılık, ananas yetiştirme ve şeker kamışı çiftlikleriyle biliniyor. Kanada tam bir tarım ve hayvancılık ülkesi. WWOOF Kanada Vancouver’ın batısından Toronto’nun doğusuna ormancılık, hayvan bakımı, bahçıvanlık gibi birçok farklı iş olanağı sunuyor. Doğa ve hayvan seviyorsanız yapabileceğiniz iş kolu da çoğalıyor.

Kültür, Sanat ve Özel İlgi Kampları

dünyayı_gezmek

Dünyanın en güzel ve en aktivite dolu şehirlerinde düzenlenen müzik festivalleri, konserler, sanat fuarları ve spor karşılaşmaları için birçok gönüllü çalışana ihtiyaç var. Özellikle sanata meraklıysanız, eğlenceli ve kalabalık etkinliklerde olmayı seviyorsanız bu gönüllülük programı tam size göre olabilir. Tüm bir festival boyunca ve öncesinde organizasyonun tümünde yer almak, başarılı bir organizasyonda sizin de parmağınızın olduğunu görmek oldukça keyifli bir deneyim olabilir. Hatta dilerseniz antik kentlere ilginiz varsa, arkeologlarla bile çalışabilirsiniz. Konaklama, yeme içme gibi masraflarınızın karşılandığını düşündüğümüzde işten geriye kalan vakitlerde şehri doyasıya gezebilirsiniz.

Sosyal İçerikli Çalışma Kampları

dünyayı_gezmek

Yaşamınız boyunca yardıma ihtiyacı olan insanların yanında mı oldunuz? Eğer bu özeliklerde biriyseniz hem dilediğiniz şehri gezebilir hem de yardıma ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabilmek adına gönüllü kuruluş ve derneklerde çalışabilirsiniz. Huzur evleri, kimsesiz çocuklar derneği, engellilerle dayanışma kuruluşları gibi birçok kuruluşta görevli olmak hem başkalarına iyilik yapmanıza hem kendinizi iyi hissetmenize yarayacak. Bol bol gezme şansınızın oluşu da cabası.

Eğitim

dünyayı_gezmek1

Özellikle 3. dünya ülkelerinde eğitim ihtiyacını karşılamak adına gönüllü eğitmenlere ihtiyaç çok. Eğer siz de çocuklarla ilgilenmeyi, onlarla vakit geçirmeyi ve ufuklarına yeni şeyler kazandırmayı seviyorsanız gönüllü eğitmenlik yapabilirsiniz. Hem manevi olarak ruh dünyanıza katkıda bulunacak hem de büyüyen yeni nesilleri bilgilendirmiş olacaksınız. Ayrıca öğretirken yeni şeyler öğreneceğinizi de unutmayın. Bunun yanında bolca gezmek de gönüllülük hareketinizin bir parçası olacak.

Önerebileceğimiz gönüllü çalışma kuruluşları ise şöyle;

ATD Fourth World
Agency for Personal Service Overseas
WWOOF
The Catholic Institute for International Relations
Catholic Medical Mission Board
Centro Studi Terzo Mondo
Concern Worldwide
Direct Relief
Birleşmiş Milletler Gönüllü Programı
Développement rural
United Nations Association International
Concordia
Council on International Educational Exchange
Archaeologhy Abroad

Kaynak:https://jabiroo.com

Editör Notu: Elbette bu yazı farkındalık uyandırmak ve konuya dikkatinizi çekmek içindir, maalesef bu tip kurumlara bireysel başvuru yapmanız ve gerekliliklerini sizin öğrenmeniz gerekiyor. Bu konuda size yardımcı olmamız mümkün değildir.

www.yolvemacera.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu