YOL MÜZİKLERİ

Gitarı Konuşturan Adam – Paco de Lucía

Asıl adı Francisco Sanchez Gomez olan ancak müzik dünyasının kendisini Paco de Lucia olarak bildiği ünlü müzisyen, İspanyol gitarist ve aynı zamanda da bestecidir. Flamenko müziği denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Lucia, caz, funk, klasik müzik ve folk müzik alanları adına da eserler üretmiştir.

Elliden fazla albümün altında imzası vardır. Hayatı boyunca çevresinde çok büyük bir etki uyandırmıştır. Geleneksel flamenko müziğinin dünya çapında popüler olmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Hep ilkesel bir cümle olarak koyduğu ve her fırsatta tekrarladığı ‘‘Köklerimi hiç unutmadan, yeni arayışlara hep açık oldum!’’ cümlesi, şüphesiz örnek alınması gereken çok önemli bir sanatçı tavrının güzel bir özetidir.

Endülüs’ün yetiştirdiği en büyük gitar virtüözlerinden Paco Pena’nın Paco De Lucia hakkında söylediği sözlerle bitirelim:‘‘Daha önce kendinden önce kimsenin görmediği şeyleri gören ve her şeyi değiştirmeye çalışan kişiler dünyaya çok az gelir. Paco De Lucia da bu insanlardan biridir.

Kendisinden sonra flamenko kökten değişmiştir ve bunun en büyük kanıtı da bugün birçok genç müzisyenin onu takip etmeye çalışmasıdır. Paco’nun ‘yeni flamenko’ üzerindeki etkisi çok büyüktür…’’

Bir müzik ziyafeti verelim kendimize…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu