YOLDA OLANLAR

Gezen Tohumlar

Atık yağ ile çalıştırdıkları karavan ile yollara düşen iki gencin umut dolu yaşamına tanık olun.bizimruyamizdahertohum-1

İçinde bulunduğumuz bu koca evrende hala umudu olan, özgür, anlayan, anlatan, anlaşabilen ve duygularını ifade etmekten korkmayan insan kadar değerlisi ve güzeli yoktur. Güzeldir, özeldir de hatta! Bir kuş misali özgür olabilmek, kanatsızca ruhunun her noktasına kadar kanat çırpabilmek ve gülebilmek tüm benliğince… Hayata, bu koca kaosa, çelişkilere, savaşlara, yenilgilere ve saydığın kadarıyla tüm iğrençliklere göğüs gerebiliyorsan tek bir tebessüm ve umutla, o zaman gerçekten hala yaşıyorsun demektir! Çünkü yüzünde tebessümün ve yüreğinde taşıdığın kocaman umudunla sen, bu kirli elleriyle rengarenk gökyüzünü kapkara yapan insanlardan değilsin. Şimdi sizi umudunu ve tebessümünü henüz kaybetmemiş iki güzel insanla tanıştıracağız. Ne isimlerine ne de cinsiyetlerine dair bilgi vermeye gerek yok. Nitekim onlar, isimleri ve cinsiyetleriyle değil umutlarıyla yola çıktılar. Altlarında kendilerinden de eski, şirin ve işlevli bir karavanla… Peki, bu iki güzel insan niçin yola çıktı? Amaçları ne idi?**

Bunu da onların kaleminden okuyalım…

“Yüzümüzü güneşe dönerek ve gezegenden koparılanlar yerine toprağın bize sunduklarıyla yetinerek adımlamak istedik yeryüzünü. İki tekerlek ve pedaldı ilk olarak hayalini kurduğumuz. Ancak bazı kronik sağlık sorunlarıyla karşılaştık… Şimdi ise ikimizden de yaşlı bir karavanla, yolların, hayallerin ve hayatın götürdüğü yere gidiyoruz. Ayak izimiz karbona olabildiğince az bulaşsın diye, dünyanın kalbinden çalınan fosil yakıtlar yerine atık yağ ile çalıştırıyoruz aracımızı. Elektriğini de, tüm gezegene hayat veren güneş verecek gezen evimize.

Surya Namaskara!”

diyerek çıktık yola. Enerjisini yenilenebilir kaynaklardan alan karavanımızla İstanbul’dan yola çıkıp, Ege kıyılarından Akdeniz’e, ardından İç Anadolu’nun bozkırlarına uzandık. Türkiye turumuz süresince 10.000 km’den fazla yol aldık, 20 farklı şehirde bulunduk, 10 ekolojik yaşam çiftliği ziyaret ettik, bir sürü güzel insanla tanıştık. Yaşadıklarımızı paylaştığımız 18 blog ve 300’den fazla fotoğraf yayınladık.

Şimdi yolculuğumuz Asya’da devam ediyor, ancak karavanımız olmadan, sırt çantalarımızla. Karavanımızı yurtdışına çıkarmanın bize getireceği maddi yükü sırtlamak yerine, çantalarımızı sırtlandık. Şimdi tohumlarımızı birçok farklı tekerlek üzerinde taşımaya, ve deneyimlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz.

Daha fazla bilgi için: 

Websiteleri: seedsonwheels.com
Facebook: facebook.com/seedsonwheels

**Damla Çelikli

www.yolvemacera.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 14 =

Başa dön tuşu