Frankenstein Kalesi ve Johann Conrad Dippel

Henüz 19 yaşında bir genç kız olan Mary Shelley tarafından kaleme alınan Frankenstein, bundan 200 yıl önce yayımlanmıştı. Kendisine ilham veren ise muhtemelen günümüzde Almanya’da bulunan “Frankenstein Kalesi“ olarak bilinen yer ve bu kalede 1673 yılında doğan simyacı Johann Konrad Dippel idi.

Johann Conrad Dippel

Johann Conrad Dippel Alman doktor, teolog ve simyacıdır. Günümüzde hâlâ kumaşlarda kullanılan sentetik boyalardan biri olan Prusya mavisini keşfetmiştir. Aynı zamanda hayvanların kemiğinden elde edilen ve Dippel yağı olarak bilinen bir sıvı keşfetti. Bu sıvı, geçmişte hayvan ve böcekleri uzaklaştırmak ve savaşta düşmanın suyunu içilmez hale getirmek amacıyla kullanılırdı. Dippel bu yağın simyacıların aradığı ünlü yaşam iksiri olduğuna inanıyordu.

Dippel, hayvanlar ve insan kadavraları üstünde deneyler yaptı, ruhu bir canlıdan başka bir canlıya aktarmaya çalıştı. Kendi karışımı ile 135 yaşına kadar yaşayacağını iddia etse de kendisi çok daha erken bir dönemde, 61 yaşında öldü ve  efsanelerin bir parçası haline geldi. Dippel’in bu garip deneyleri Mary Shelley’in ünlü romanı Frankenstein’daki ana karakter Victor Frankenstein’ın ilham kaynağı oldu. Roman, adını Dippel’in yaşadığı şatodan aldı. . “Frankenstein” adı iki Almanca kelimeden oluşur. İlk kelime, bir Germen kabilesinin adı olan “Frank”. İkinci kelime, basitçe taş anlamına gelen “stein”. Bunun birebir çevirisi ise “Frankların Taşı” anlamına gelir.

Günümüzde Frankenstein Kalesi

Şimdilerdeyse bu tuhaf simyacının bir zamanlar yaşadığı o ünlü Frankenstein Kalesi; iki kule, restoran ve şapelden oluşmak üzere kalıntılardan ibaret. 800 yıllık tarihi geçmişi olan bu kale, II. Dünya Savaşı’nda bir hastane ve müttefik üs olarak kullanılmış olup, şimdi ise turistik cazibe merkezi olarak varlığını sürdürmekte.

Kale, Odenwald sıradağlarında 370 metre yükseklikte yer alıyor. Burası Gotik romanların temelini atmak için kesinlikle mükemmel bir yer.

1250 civarında Lord Konrad II Reiz von Breuberg tarafından inşa edilen kalede, Alman Krallığına ait şövalyelerin yetiştiği ve yaşadığı bilinmekte. 2008’de yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda kale içerisinde paranormal olaylar tespit edildiği iddiası ile tekrar ün kazanan kale, günümüzde adrenalin tutkunları tarafından sık ziyaret edilen bir yer durumunda. Kalede ortaçağ ziyafetleri, macera günleri ve caz dinletileri de dahil olmak üzere canlı müzik ve tiyatro geceleri gibi etkinlikler düzenleniyor. Kale özellikle Cadılar Bayramında da ziyaretçi akınına uğruyor.

Kaynaklar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?