Everest: Dünyanın En Yüksek Çöplüğü

Son birkaç on yılda, dünyanın çatısını, dünyanın en yüksek irtifadaki çöplüğüne dönüştürmeyi başarmış durumdayız. 1953 yılında, Sir Edmund Hillary, Tibet’te Chomolungma ve Nepal’de Sagarmatha olarak bilinen Everest’in 8.848 metrelik zirvesine ulaştığından beri, binlerce insan buraya ayak bastı. Fakat yukarı çıkan, her zaman aşağı inmez, bunun anlamı da dağın yamaçlarında biriken çöp yığınlarıdır. Çadırlar, tırmanma araç-gereçleri, boş gaz tenekeleri ve hatta insan dışkısı 8848 metre yüksekliğe sahip zirvenin ismini “dünyanın en yüksek çöplüğü”ne çevirdi.

Deneyimli dağcıların aksine elbise, yiyecek ve uyku tulumu gibi kişisel eşyalarını taşımakta zorlanan tırmanıcılar, Himalayalarda yaşayan yerli halk Şerpalardan rehberliğin yanı sıra yüklerini paylaşmaları için de yardım istiyor. Ancak hem eşyaların hem de çöplerin taşınması için daha fazla rehber ve çalışan ihtiyacını ortaya çıkarıyor. 2016 raporuna göre, Şerpalar her tırmanış mevsiminde yaklaşık 11.793 kg insan dışkısını dağdan uzaklaştırıp yakındaki bir köydeki hendeklere atıyor. Bu, elbette bölge koşullarını düşündüğümüzde, yerel halk için başlıbaşına ayrı bir sorun.

Hem Tibet hem de Nepal, dağcıları atıklarını azaltmaya teşvik etmek için geçtiğimiz yıllarda çeşitli yaptırımlar başlattı. Nepal hükümeti tırmanan her ekipten en az 8 kilogram çöp geri getirmeleri istiyor, getirmeyenlerin ise 4000 dolarlık depozitolarına el konuyor. Tibet hükumeti ise, geride bıraktıkları kilogram başına 100 ABD doları tutarında para cezası kesiyor. Elbette en doğrusu insanların kendi sorumluluklarını almalarını sağlamak olmalı ancak görünüyor ki belli yaptırımlar olmadan bunu kişilere bıraktığımız zamanlarda sonuç almak çok zor…

Kaynak: https://mindactivist.com/news/14607/everest-is-covered-in-a-giant-trash-pile-and-we-dont-deserve-this-planet

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?