Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

 • Bu etkinlik geçti.

Nazım’ın İzinde: Müşküle – Göllüce Doğa Yürüyüşü (1 Mayıs Pazar)

Mayıs 1 @ 07:00 22:00

Tarihi İpek Yolu üzerinde, hem görkemli ve hem de zarif bir kent İznik’in, şirin köylerinde olacağız bu hafta sonu. Tam da 1 Mayıs’ta büyük şair Nazım Hikmet’in izini sürecek, Katırlı Dağları’nın eteklerinden İznik Gölü’nü seyredecek ve hatta hava koşulları da uygun olursa günü gölde yüzerek bitireceğiz.
Nazım ne alaka derseniz şöyle;
1910 yılında Müşküle Köyü’nde doğan İsmail BAŞARAN, 1940 – 1950 yıllarında Bursa cezaevinde mahpus olan Nazım’la tanışır ve arkadaş olurlar. Cezaevinde Nazım Hikmet’le yaptığı sohbetler onu çok değiştirir.

Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani,
öyle gibi de görünüyor –
Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni
ve de uyarına gelirse,
tepemde bir de çınar olursa
taş maş da istemez hani…”

Barviha Sanatoryumu – 27.04.1953

Nazım’ın şiirde bahsi geçen “Tepemde bir de çınar olursa, taş maş da istemez hani…” vasiyetini yerine getirmek üzere, İsmail Başaran ve Fevzi Kavuk’un da içinde olduğu bir grup 1964’de Nazım’ın ölümünün birinci yıl dönümünde köye bir çınar ağacı dikerler. Olur da bir gün cenazesi Türkiye’ye getirilirse şiirinde bahsettiği gibi altına gömülmesi için.

Çınarın namı ülkeye yayılmaya başlayınca çınar 1980 öncesinde kesilir. 5 yıl sonra bir çınar daha dikilir ancak bu sefer uzun süre yeri kimseye söylenmez. 1990’lı yıllarda çınar ağacı yeniden kesilip yakılır. İsmail Başaran hayatta değildir artık (Ölümü 24 Aralık 1989). Tekrar dikilen Nazım Çınarı’na Moskova’daki mezarından toprak getirilir ve çınar koruma altına alınır. Moskova’daki mezarına gidemeyenler her ölüm yıl dönümünde bu çınarın altında toplanırlar. (3 Haziran 1963)

ETKİNLİK DETAYLARI

Feribotla birlikte yaklaşık 3 saat sürecek araç yolculuğumuz sonrasında Osmanlı evleriyle süslü Müşküle köyüne ulaşacağız. Bal kokulu Müşküle Üzümleri günümüzde artık yok ama şimdi de köyün zeytini ve iğne oyaları meşhur.

İznik Gölü kenarında çınar ağacı altında bir yandan çay keyfi yaparken, diğer yandan Nazım’ın ağacını göreceğiz ve hatta denk gelirsek birinci ağızdan hikayesini dinleyeceğiz. Sonrasında toprak yollar ve orman içi patikalarda ve İznik Gölü manzarasını hiç kaybetmeyeceğimiz, molalarla birlikte toplamda yaklaşık 5 saat sürecek kolay-orta zorlukta yürüyüşümüz başlayacak.

Yürümek istemeyenler Müşküle köyünde daha fazla vakit geçirip, aracımızla İznik Gölü kenarında yer alan bitiş noktamıza ulaşabilecekler. Yürüyüşe katılacak olanlarla Göllüce Köyü’ne ulaşacağız ve yüksek bir kayalık noktadan harika İznik Gölü manzarasını izleyeceğiz.

ÜCRETLENDİRME

 • Kendi aracınızla gelirseniz 150 TL
 • Rehberler ve özel araçla gelenler hariç, 20 kişi üzerinde katılımlarda 225 TL
 • 15 – 20 kişi katılım olursa 255 TL
 • Minimum 12 Katılımcı olmak şartıyla, daha az sayıda katılımlarda 285 TL
 • Lise düzeyine kadar 2 öğrenci kontenjanımız için fiyat %10 indirimli.

  Etkinliklerimizin fiyatları, parkurun İstanbul’a olan uzaklığına ve yol koşullarına, feribot ya da diğer otoban masraflarına ve katılım sayısına bağlı olarak değişmektedir.

  Katılım esnasında kaparo talep edilecektir (140 TL) Cuma akşam 17:00’ye kadar yapılan iptallerde kaparo iade edilir, 17:00’den itibaren yapılan iptallerde gerekçeden bağımsız olarak etkinlik ücretinin tamamı talep edilecektir.

Dahil olanlar:

 • Rehberlik
 • D2 Belgeli Ulaşım
 • Feribot ücretleri
 • Seyahat Sigortası
 • Acente Giderleri
 • Doğada sıcak çay keyfi

ARAÇ HAREKET BİLGİLERİ

 • 07:00 İncirli E5 Otobüs durakları (metrobüs duraklarının tam karşısı, büfenin yakınları)
 • 07:15: Mecidiyeköy Simitsarayı önü, otobüs durakları
 • 07:30 Kadıköy Evlendirme Karşısı Karafırın önü
 • 07:35 Göztepe Köprüsü
 • 07:45 Bostancı Köprüsü ve E5 boyunca devam edip Eskihsar’dan feribota bineceğiz.
  Kahvaltı evden getireceğimiz malzemelerle feribotta.

Yol üstünde size uygun bir duraktan dahil olabilirsiniz. Duraklara en az 5 dakika erken gelirseniz ve verdiğimiz diğer mola zamanlarına riayet ederseniz planladığımız aktiviteleri yapma şansımız artacaktır.
Tursab listesi için araca bineceğiniz durağı, seyahat sigortası için TC kimlik numaranızı ve iletişim için telefon numaranızı yolvemacera@gmail.com adresine iletin lütfen.
Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilir, WhatsApp iletişimi kurabilirsiniz.

ACENTA VE REHBERLER

Etkinliklerimiz A5910 Extway Turizm Seyahat Acentesi tarafından yapılmaktadır.
D2 Belgeli araçlar ve güler yüzlü kaptanlarla yola çıkıyoruz.
Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar ve kokartlı olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlik üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR GENEL BİLGİLENDİRME

 • Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.
 • Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere ETKİNLİK ÖNCESİNDE mutlaka bilgi veriniz.

Etkinliğimize Facebook üzerinden ulaşmak isterseniz şurada

Keyifli etkinlikler dileriz.

Başa dön tuşu