Bafa Gölü ve Antik Kentler Gezisi (Miletos, Priene, Didyma 29-31 Ekim)

Ekim 29 @ 07:00 Ekim 31 @ 23:30

Gideceğimiz bölge, Menderes Nehri’nin alüvyonları denizle olan bağlantısını koparmadan önce muhteşem bir körfezdi ve İyon medeniyetinin en önemli şehirlerini barındırıyordu. Miletos, Priene, Herakleia, Didyma Kutsal Alanı gibi. Modern bilimin ilk temsilcilerinden olan Thales, Miletos’da yaşadı. Didyma Kehanet Merkezi’ne uğramadan hiçbir kral sefere çıkmazdı, tabii kızlar ya da erkekler evlenip evlenemeyeceklerini öğrenmek için de buraya uğrarlardı. ve Priene, antik dönemin en iyi korunmuş, en etkileyici şehirlerinden biri. Bafa Gölü ve civarı ise duyuru metnimizde daha fazla yer kapsamayı fazlasıyla hak ediyor.

İşte oraya ilişkin birkaç detay;

Milas yakınlarında Bafa Gölü kenarındaki Kapıkırı (Herakleia) Köyü masalsı bir coğrafyada kurulu. Menderes Nehri alüvyonları önünü kapayınca göle dönüşen Bafa, aslında Ege Denizi’nin bir körfeziydi ve bugünkü Kapıkırı bir İyonya liman şehriydi. 1300 m yükseklikteki ‘Kutsal’ Latmos Dağlarının eteğinde bir manastırlar şehri, özellikle Bizans döneminde Ortadoğu’dan gelen keşişlerin mesken tuttuğu bir yerdi.

bafa

Biz de bu yere bir kere daha, bölgenin ve renklerin mevsimsel olarak en güzel döneminde gidiyoruz. 2500 yıl önce yapılmış ve neredeyse ilk günkü gibi kalan antik yollarda yürüyüşler yapacak, gölün hemen kenarında kampımızı kuracak, yüzecek ve sokaklarında eşeklerin dolaştığı etrafı surlarla çevrili, masalsı Kapıkırı Köyü’nün sokaklarında fotoğraf avına çıkacağız. Kamp yapmak istemeyenler için kampın yakınlarında pansiyon konaklama seçeneği olacak elbette.

Kapıkırı civarları

ETKİNLİK PROGRAMI

 • 28 Ekim Perşembe gecesi yola çıkıyoruz, 29 Ekim Cuma sabah erken saatlerde kamp alanımızda olacağız. Keyifli bir kahvaltı, kamp alanına yerleşme ve bir dinlenme molasının ardından 3-4 saat sürecek, tarihi antik bir yolda / patikada gerçekleştireceğimiz harika bir doğa yürüyüşü bizleri bekliyor. Bu kez Yedi Manastırlar bölgesine yürüyeceğiz ve antik şehrin kalıntılarıyla iç içe geçmiş köyü detaylı olarak keşfedip fotoğraflayacağız. Köyün sevimli kadınları sizlere incik boncuk, zeytin, zeytinyağı ve tarhana satmaya çalışacaklardır. Hazırlıklı olun, birer bez alışveriş çantası olsun yanınızda.
 • 30 Ekim Cumartesi, güne olabildiğince erken başlayıp rahat kahvaltı sonrası kampımızı toparlayıp Didim’e geçeceğiz. Apollon Kehanet Merkezi’ni detaylı olarak dolaşmak için uzun bir serbest zamanımız olacak, sonrasında hava koşulları da uygun olursa yüzmek için Didim yakınlarında keyifli koylar biliyoruz. Konaklama Didim’de bir otel ya da şirin bir pansiyonda.
 • 31 Ekim Pazar, Kahvaltı sonrası yola koyulup sahil boyunca yol alacak ve bir dönem önemli bir liman kenti olan Miletos’a ulaşacağız, Thalesin memleketini tavaf edip, denizin üzerinden (bugün Menderes Ovası) geçerek Priene Antik Kent’e ulaşacağız. Menderes Nehri’nin hemen kenarında kurulu ve Dilek Yarımadası’nın güneyinde yer alan bu kenti de dolaştıktan sonra tarihi Doğanbey Köyü’nde uzun bir serbest zamanın ardından İstanbul’a ulaşmak üzere yola koyulacağız.

Pazar akşam 23: 00 civarında İstanbul’a ulaşmayı planlıyoruz.

Giderken Eskihisar’dan feribotla karşıya geçeceğiz, dönüşte Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak yolda geçireceğimiz zamanı kısaltıp antik bölgeye vakit ayıracağız. İstanbul yerine diğer şehirlerden de bize dahil olabilir, ya da kendi aracınızla gelip katılabilirsiniz. Yani özetle; yürüyüş, tarih, fotoğraf, yüzme dolu bu harika üç gün herkese açık…

Çadır kamp yerine, kamp yeri yakınlarındaki pansiyonlarda konaklamak isterseniz ya da yeterli kamp malzemeniz yoksa lütfen bizimle iletişim kurunuz.

ÜCRETLENDİRME

Etkinliklerimizin fiyatları, parkurun İstanbul’a olan uzaklığına ve yol koşullarına, feribot ya da diğer otoban masraflarına ve katılım sayısına ve başka bir çok etkene bağlı olarak değişmektedir. Korona koşulları nedeniyle 17 üzerinde katılımcı kabul etmiyoruz.

 • Kendi aracınızla gelip etkinliğimize katılmak isterseniz 350 TL
 • Rehberler hariç 15 kişi ve üzerinde katılım olursa 790 TL (Maksimum 17 katılımcı)
 • Minimum 10 Katılımcı olmak şartıyla, daha az sayıda katılımlarda 910 TL
 • Lise düzeyine kadar 2 öğrenci kontenjanımız için fiyat %10 indirimli.

DAHİL OLANLAR

 • D2 Belgeli Araçlı Ulaşım
 • Feribot + Osmangazi Köprüsü ve Otoban Ücretleri
 • Rehberlikler
 • Seyahat Sigortası
 • Acenta giderleri
 • Bafa Gölü Kamp yeri ücreti
 • Kamp malzemesi olmayanlar için katılım başvuru sırasına göre kamp malzemesi temini

HARİÇ OLANLAR

 • Bafa Gölü kenarında kamp yerine pansiyon tercih ederseniz +150 TL civarında
 • Didim’de pansiyon/otel konaklama kahvaltı dahil +150-200 TL olacak (2 kişilik odalarda 1 kişi fiyatı).
 • Diğer harcamalar, müze ören yeri giriş ücretleri.

Gölün hemen kıyısında yer alan kamp yapacağımız yerde her türlü lojistik imkanlar mevcuttur. Kamp yerinde gölden çıkan balıkların pişirildiği, köfte, çorba, salata, kahvaltı bulabileceğiniz bir restaurant bulunmaktadır. Ya da eğer isterseniz kendiniz evden de bir şeyler getirebilirsiniz. Çay kahve hem mekanda olacak hem de kendimiz yapabileceğiz. Kamp yerinde soğuk bira ve diğer içecekler olacak. Kamp yerine 10-15 dakika yürüyüş mesafesinde, küçük de olsa bakkallar ve pansiyonlar var.

ARAÇ HAREKET BİLGİLERİ

 • 23:00 İncirli E5 Otobüs durakları (metrobüs duraklarının tam karşısı, büfenin yakınları)
 • 23:15: Mecidiyeköy Simitsarayı önü, otobüs durakları
 • 23:30 Kadıköy Evlendirme Karşısı Karafırın önü
 • 23:40 Göztepe Köprüsü
 • 23:50 Bostancı Köprüsü ve E5 boyunca devam edip Gebze Eskihisar’dan feribota bineceğiz.
 • Yol üstünde size uygun bir duraktan dahil olabilirsiniz. Duraklara en az 5 dakika erken gelirseniz ve verdiğimiz diğer mola zamanlarına riayet ederseniz planladığımız aktiviteleri yapma şansımız artacaktır.

İLETİŞİM

Telefon / WhatsApp numaramız: 0530 2231195
E-mail: yolvemacera@gmail.com, bilgi@yolvemacera.com

ACENTE VE REHBERLER

Etkinliklerimiz A5910 Extway Turizm Seyahat Acentesi tarafından yapılmaktadır. D2 Belgeli araçlar ve güler yüzlü kaptanlarla yola çıkıyoruz. Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, Yaz ve Kış Yürüyüş Lideri belgesi olan, ilk yardım sertifikalı, oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar ya da kokartlı olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlikler üzerinde değişiklikler yapabilirler.

KATILIM VE İPTAL KOŞULLARI

Katılım esnasında etkinlik ücretinin yarısı kaparo talep edilecektir. Acente kuralları gereği etkinlik tarihinden 1 hafta öncesine kadar olan iptallerde kaparonuz iade edilir. Sonrasında HERHANGİ bir nedenle etkinliğe katılamayacağını belirten arkadaşlardan etkinlik ücretinin tamamı talep edilecektir.

Tursab listesi ve seyahat sigortası için TC kimlik numaranızı, iletişim için telefon numaranızı ve araca bineceğiniz durağı ve güncel HES kodunuzu yolvemacera@gmail.com adresine iletin lütfen.

ÖNEMLİ NOTLAR VE GENEL BİLGİLENDİRME

 • Yürüyüş sırasında kumanya, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için en az 25 lt’lik bir sırt çantası bulundurun.
 • Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve eğer kronik hastalıklarınız varsa rehbere MUTLAKA etkinlik başlamadan önce bilgi veriniz.

Keyifli etkinlikler dileriz

Extway Turizm A Sınıfı Seyahat Acentesi Belge No: 5910

Başa dön tuşu