KÜLTÜR

Danimarka’dan Kaliteli Bir Yaşam İçin Neler Öğrenebiliriz?

Danimarka, yaklaşık 5.8 milyonluk küçük, homojen bir ülke. Hiç şüphe yok ki, Danimarka ve Türkiye birbirinden çok farklı ülkeler. Yine de Danimarka’dan öğrenebileceğimiz dersler var mı?

Danimarka’nın başkenti Kopenhag şehrinde, insanların yaklaşık yüzde 50’si yaz ya da kış fark etmeden işlerine bisikletle gidip geliyor. Bisiklet kullanmanın A noktasından B noktasına gitmenin en hızlı, en uygun, en sağlıklı ve en ucuz yolu olduğunu düşünüyor. Bazıları Kopenhag’ı bisikletin başkenti olarak adlandırıyor. Danimarkalılar bisiklet sürmeyi sevmeyi erken yaşta öğreniyorlar ve çocuklarda küçük yaştan itibaren kendi bisikletleri ile trafikte yol almaya başlıyorlar. Bu elbette Danimarka’nın bisiklet yollarını iyi planlaması ve güvenli hale getirmesi sayesinde mümkün oluyor. Bisiklet yolları ulaşımın bir parçası olarak planlanmış durumda. Kentte sadece bisikletler için 350 km bir yol ağı bulunuyor.

Bisiklet ağı haritası; Kaynak: https://dirt.asla.org/2017/01/12

İş-yaşam dengesi

Danimarka’da sağlık, çocuk bakımı, eğitim ve işsizleri koruma gibi alanlardaki sosyal politika, neredeyse hiç kimsenin ekonomik çaresizliğe düşmemesini sağlayan bir “dayanışma sisteminin” parçasıdır. Danimarkalılar çok yüksek vergiler öderler, ancak karşılığında bir yaşam kalitesinin tadını çıkarırlar.

Danimarka hükümeti, çalışanların değişen işgücü taleplerini karşılamak adına yeni beceriler öğrenebilmesi için eğitim programlarına büyük yatırım yapması gerektiğini kabul eder. Ayrıca, insanlar işlerini kaybettiklerinde yeni iş ararken yeterli gelire sahip olmaları gerektiğini de anlıyor. Bir işçi Danimarka’daki işini kaybederse, işsizlik sigortası iki yıla kadar kazancın yüzde 90’ını karşılar.

Danimarka’da hayatın merkezinde aile vardır. Bu ülkede anne/babalar bir yıllık ücretli doğum izni alabiliyorlar. Okul öncesi çocuk bakımının yüzde 75’ini devlet sübvanse ediyor. Genel olarak Danimarkalılarda fazla mesaiye kalma kültürü yok. Böylece aileyle daha fazla zaman geçirebiliyorlar. Danimarka’da sağlık hizmetleri ücretsiz ve vatandaşlık hakkı kapsamındadır. Danimarka’da her vatandaş kendi bölgesinde kontrolleri için bir doktor seçebilir. Reçeteli ilaçlar ucuzdur ve 18 yaşın altındakiler için ücretsizdir.

Çevrecilik

Kentte sürdürülebilir mimari politikasına önem veriliyor. Yeni binaların çatısının bitki örtüsüyle kaplanması isteniyor. Yeşil çatıların fırtına sırasında savrulan suları engellediği ve binanın iç ısısını da düzenlediği biliniyor. Böylece sera gazları salınımı da sınırlanmış oluyor. Kopenhag zaten dünyanın en yeşil şehri olarak biliyor. 2025 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefleyen Danimarka bu konuda çalışmalarını arttırarak devam ediyor. Tüm otobüsler dizelden elektriğe geçiş yapmış durumda, ayrıca ulaşım geniş enerjili motorlara sahip olan tekneler kanallarda kullanılıyor.

Eğlenmeyi de bilmek

Kopenhag’daki mutlu atmosfer biraz da kültürle ilgili. Kopenhaglılar çevreyi korumanın yanı sıra eğlenmeyi de biliyor. Burası organik gıda tüketimi bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. Pizzaların, hamburgerlerin, sosisli sandviçlerin ve butik biraların çoğu bile organik malzemelerden yapılıyor. Şehirdeki otellerin üçte ikisinden fazlası eko-sertifikasına sahip. Bu şehirde geri dönüşüm de ciddiye alınıyor, otomat tarzı makineler bir teneke kutu veya plastik bardak yerleştirdiğinizde depozito geri veriyor.

Sonuç olarak elde edilen başarı tesadüfe değil, çevreci bir bakış açısına, iyi bir planlamaya, eğitime ve insana verilen öneme ve çok çalışmaya bağlı. Darısı Türkiye’nin başına diyelim…

Okuma Önerisi: Danimarkalıların İş Yerinde Mutluluk Sırrı: Arbejdsglæde

İleri Okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu