YOLDA OLANLAR

Emma Orbach ile Tanışın…

Birçoğumuz yaşadığımız hayattan şikayet etse de çok azımız konfor alanının dışına çıkıp, hayal ettiği hayatı yaşamak için girişimde bulunabiliyor. Size bunu uzun zaman önce hayal etmiş ve gerçekleştirmiş bir kişi ile tanıştıralım: Emma Orbach.

Oxford Üniversitesi mezunu olan Emma medeniyetten uzakta, Britanya’nın West Wales bölgesinde, kendi imkanları ile yaptığı evde yaşıyor yıllardır…

Müzisyen bir baba, kütüphaneci bir annenin kızı kendisi.Başarılı bir eğitim geçmişi var. Hayatının dönüm noktası ise okul bitiminde kocası Julian Orbach ile tanışması olmuş.

1993 yılında birlikte ekolojik bir çiftlik kurup burada yaşamaya başlamış ikili. 5 yıl boyunca sade ama keyifli bir yaşantı sürmüşler ancak bürokrosi karşılarına engel olarak çıkmış devamında. Ağaçlar arasında dağın yamacında kurulmuş olan çiftliğin belgelerinde eksiklikler olduğu söylenerek orayı boşaltmaları istenmiş kendilerinden. Uzun süre devam eden mücadeleler sonucunda 2008 yılında çiftliğin yıkımı durdurulmuş ancak bu süreç de Emma ile kocasının ilişkileri de bozulmuş. Ayrılmalarının ardından Emma çiftlikten kendine kalan kısımda tek başına yaşamayı tercih etmiş.

Timothy Allen – http://humanplanet.com

Halen modern hayattan izole bir şekilde yaşayan Emma o günden bu zamana yaşadıklarından hiç pişmanlık duymamış. Emma, medeniyetten uzak bir yaşam sürmesinin sebebinin ‘dünyaya daha az zarar vermek’ olduğunu söylüyor. Tuvaleti evinin hemen yanı başındaki ormanda bulunan derme çatma bir delikten ibaret olan Emma, ‘Lağım sistemi, kendi pisliğinizin sorumluluğunu almamanızdan başka bir şey değil. Pisliğinizi kendinizden uzaklaştırıp denize döküyorsunuz’ diye sistemi tanımlıyor.

Emma evinin civarına başka evler de inşa etmiş ve buraları dönüşüm ve iyileşme mekanları olarak kiralamaya başlamış zamanla. Elde ettiği bağışlar ile de temel ihtiyaçlarını giderip vergilerini ödüyor.

Bana gerçeklik olarak tanıtılan hiçbir şeyi bundan sonra hayatında barındırmak istemiyorum diye özetliyor felsefesini. Çözümü her gün bir koşuşturmaca ve kaos şeklinde yaşanan hayatta basitleşmek ve yavaşlamak olarak görüyor.

Kendisi ile ilgili aşağıdaki kısa videoyu da izlemenizi öneririm.

Derleyen: Sibel Çağlar

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2254397/Oxford-graduate-quit-mainstream-society-live-hobbit-style-existence-mud-hut-Welsh-hills.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu