Dutluca – Gölyaka – Akharem Geçişi (2 Nisan Pazar)

İznik Gölü etrafında yaptığımız yürüyüşlerimiz devam ediyor.

Osmanlı izlerinin belki de en yoğun olarak gözlemlenebildiği bir bölgede olacağız bu hafta sonu yine. Gemlik Körfezi ve İznik Gölü arasında ve sırtını Katırlı Dağlarına dayamış, tarihi dokusunu büyük oranda korumuş köylerde. Ceneviz, Bizans ve Osmanlı kültürlerine ev sahipliği yapmış, dramatik mübadele sahnelerine tanık olmuş bir bölge burası. Arap gezgin İbn-i Batuta, bu bölgedeki ahi zaviyelerinde vakit geçirmiş.

Bu kez yürüyüşe başlayacağımız yer İznik Gölü yakınlarındaki Sölöz olacak. Kış aylarında hedefleyip yoğun kar nedeniyle tamamlayamadığımız parkuru bu kez baharda adımlayacağız. Yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşün ardından Dutluca köyü yakınlarına geleceğiz, isteyenler rehberlerimiz eşliğinde bu köye inip tarihi evleri ve dar sokakları fotoğraflayıp günün yorgunluğunu atabilecekler ama daha fazla yürümek isteyenlerle yola devam edeceğiz. Amacımız Gölyaka köyünü geride bırakıp Akharem köyüne ulaşmak.

Kolay orta zorlukta, patika ve keyifli orman yollarından oluşan parkuru istediğimiz gibi uzatıp kısaltma şansımız var. İsteyenler 3-3.5 saat süren birinci etapla yetinebilir ya da daha uzun yürümek isteyenlerle 5-6 saat yürüyebileceğiz.

Yürüyüşün sonunda zaman ve hava koşulları da uygun olursa, ortak alışveriş yapıp İznik gölü kenarında mangal keyfi yapabiliriz. İsteyenler ve yine hava koşulları vs. uygun olursa gölde yüzebilirler. (su azıcık soğuk olabilir:))

Kahvaltı evden getireceğimiz malzemelerle Eskihisar-Topçular feribotunda…

FİYAT
25 kişi ve üzerinde katılım olursa 75 TL
Daha az sayıda katılım olursa 80 TL (minimum 15 kişi)
Ulaşım + Rehberlik + Acenta giderleri ve tabii doğada sıcak çay keyfi

18 yaş altı, 2 kişilik %50 indirimli öğrenci kontenjanımız elbette bu etkinlik için de geçerli:)

ARAÇ HAREKET BİLGİLERİ
07:00 İncirli E5 Otobüs durakları (metrobüs duraklarının tam karşısı, büfenin yakınları)
07:15: Mecidiyeköy Simitsarayı önü, otobüs durakları
07:30 Kadıköy Evlendirme Karşısı Karafırın önü
07:35 Göztepe Köprüsü
07:45 Bostancı Köprüsü ve E5 boyunca devam edeceğiz.

Yol üstünde size uygun bir duraktan dahil olabilirsiniz. Duraklara en az 5 dakika erken gelirseniz doğada geçireceğimiz zaman artacaktır.

Katılım için bize araca bineceğiniz durağı ve iletişim için telefon numaranızı:

yolvemacera@gmail.com

bilgi@yolvemacera.com

bilgi@gezginlerkulubu.org

adreslerinden birine iletin lütfen.

Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilirsiniz, mesaj atabilirsiniz.

KATILIM KOŞULLARI: Katılım esnasında (40 TL) talep edilecektir. Etkinliğin 2 gün öncesinden itibaren ( Perşembe akşam 17:00) yapılan iptallerde acenta kuralları gereği kapora iade edilmeyecektir.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlik üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR

  • Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.
  • Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyinin.
  • Jean pantolon giymeyin.
  • Bilekleri saran, sert ve tırtıklı (tercihen Vibram) tabana sahip, su geçirmeyen yürüyüş botu giyin. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı ya da spor ayakkabı kesinlikle tercih etmeyin.
  • Yürüyüş esnasında min. 2lt su bulundurmalısınız. Kar yürüyüşü içeren etkinliklerimizde mümkünse en az 0.5lt’lik bir sıcak su termosunuz olmalı.
  • Çantanıza yürüyüş esnasında atıştırmak için kuruyemiş alabilirsiniz.
  • Yürüyüş sonrasında değiştirmek için yanınıza mutlaka yedek giyecekler alın. (Ayakkabı, çorap, pantolon vb.) Bu malzemeleri yürüyüş esnasında yanımıza almayıp araçta bırakacağız.
  • Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere etkinlik öncesinde mutlaka bilgi veriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu