YOLDA OLANLAR

Dünyayı En Çok Gezen Adam: André Brugiroux

Çok dolaşana Evliya Çelebi gibi derler ama Fransız André Brugiroux ondan bile fazla gezmiş bir insan. Brugiroux, yeryüzündeki bütün ülkeleri gezen ilk ve tek insan olarak biliniyor.

Onun seyahat macerası 1955’te daha 17 yaşındayken başlamış. Başının dumanlı olduğu o gençlik yıllarında yollara koyularak dünyayı görmeyi hayal eden ve yabancı diller öğrenme arzusu ile yanan genç Brugiroux, o yaşında sırtına çantasını atmış ve bir staj vesilesi ile ilk durağı olan İskoçya’ya doğru yola çıkmış. Bu ilk deneyimin ardından hızını alamayarak Almanya, İtalya ve İspanya’ya gitmiş. 9 yıl süren bu gezginliğin ilk aşamasında cebinde çok az para ile, otostopla bütün Avrupa ülkelerini gezip bitirmiş.

Küçük işler bularak yol parasını çıkardığı bu dönemin sonunda artık Avrupa ona dar gelmeye başlayınca, seyahatlerini tüm dünyaya yaymaya başlamış Brugiroux. Ülkesine mecburi işleri için ara sıra uğrayan bu gezgin adam, iki yıllık askerlik görevini bile Kongo’da yapmış. Ardından üç yıl tercüman olarak Kanada’da para biriktirdikten sonra yeniden yollar düşmüş ve asıl dünya turu bundan sonra başlamış.

O tarihten evvel dur durak bilmeyen gezgin nihayetinde 60 yılda büyük ölçüde otostop yaparak dünyada ayak basılmamış ülke bırakmamış. Bu bitmeyen dünya turu boyunca Borneo’da kelle avcılarıyla, ABD’de hippilerle, Sri Lanka’da mücevher kaçakçılarıyla, Kamboçya’da mülteci kamplarıyla tanışan Brugiroux 7 defa da hapse atılmış ama yolculuklarına son vermeyi asla düşünmemiş.

Her inanışı ve kültürü bir süre inceleyen Andre, yıllar sonra Bahailik inancını benimseyerek evine döner. İlk kitabı olan The Earth is But One Country’ de dünya vatandaşlığını benimsediğini belirtir. Kendisi sınırlara inanmaz, bunun yerine doğrudan insana odaklanır yazılarında. O, barışın da bu yolla gelebileceğine inanır.

İlk ziyaret ettiği 135 ülkeyi kapsayan gezilerinden oluşturduğu bir de belgeseli bulunuyor kendisinin. One People One Planet isimli belgesel aynı zamanda kendisi tarafından kitaplaştırılmış durumda.

Dünyanın en yeni ülkesi olan Güney Sudan’a gitmesiyle, dünyadaki her ülkeye gitmiş olan Andre, devamında Fransa’ya yerleşir. Yaşadığı bunca deneyimden sonra şimdilerde üreterek ve küçük geziler yaparak günlerini geçirmektedir bu öncü adam. Onun dünyaya bambaşka bir açıdan bakıyor olduğu şüphesiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu