KÜLTÜR

Oymyakon: Dünyanın En Soğuk Yerleşim Yeri

Rusya’nın kuzeydoğusundaki Sakha Cumhuriyeti’nde bulunan 500 nüfuslu küçük bir kasaba olan Oymyakon dünya üzerindeki en soğuk yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Kış aylarında Oymyakon kasabasında ortalama hava sıcaklığı -50°C civarındadır. Zaten Oymyakon adı da Rusça’da ‘Donmayan Su’ anlamına gelmektedir. Bölgede hava sıcaklıkları Ekim ve Mart arasında her zaman sıfır derecenin altındadır bu nedenle adının aksine her şey donmuş durumdadır. Ancak buna rağmen insanlar yaşantılarına normal biçimde devam edebilmektedir.

Oymyakon’a benzer soğuk hava normlarına sahip dünyadaki diğer tek yer Antarktika’nın iç kısmıdır.

Donmuş durumdaki zemine su tesisatı kurulamadığı için tuvaletlerin çoğu evlerin dışında.

Bölgedeki zorlu hava koşulları, yerel halkın hayatının her yönünü belirlemektedir. Soğuk hava ile birlikte toprakta buz tuttuğu için bölgede sadece bir kaç ay tarım yapılabilmektedir. Bu nedenle yerel diyet çoğunlukla at eti, balık ve süt ürünlerinden oluşmak da ve sıcaklığın 18 dereceler ulaştığı yaz döneminde toplanan meyveler ile tamamlanmaktadır.

Çiftçiler ineklerini gece soğuğundan korumak için ahıra kapatıyorlar.

Soğuk ile birlikte toprakta buz tuttuğu ve tarım yapılamadığı için Oymyakon kasabasında tüketilen tek gıda maddesi ettir. Köyde arabalar sadece ısıtmalı garajlara park edilebilmektedir. Dışarıda kalan araçların ise sürekli çalışması gerekmektedir, çünkü bir kere motorları durursa bu araçları bir daha çalıştırmaları mümkün olmamaktadır.

Oymyakon’a ulaşmak için en yakın kentten iki gün süren bir karayolculuğu yapmak gerekiyor. Ancak kış aylarında karla kaplanan yollarda bu pek de kolay değil.

Köye giden tek yol

Tercih eder misiniz bilinmez ama tüm bunlara rağmen ve belki de bunlar nedeniyle Oymyakon popüler bir turizm merkezidir.

Kaynak:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu