Dünyanın Aynası: Salar de Uyuni

Bolivya’nın güneybatısındaki Salar de Uyuni Gölü, dünyanın en büyük tuz göllerinden biri. Adında göl kelimesi geçmesi sizi yanıltmasın, çoğu bölümü hiç su barındırmıyor bu gölün.

Buz tutmuş gibi görünen üst tabakası tuzla kaplı olan gölün üzerinde biriken tuz kabuğunda insanların yanı sıra araçlar da hareket edebiliyor. Bembeyaz tuz tabakasının üzerinde bulunan en çok 1-2 santimlik su ile burası dünyanın aynası gibi görünüyor aslında…

Salar de Uyuni

Gölün sonsuza kadar uzanıyormuş izlenimini veren güzelliğine bu yansımadan dolayı çıplak gözle bakmak neredeyse imkansız.

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni, 10.582 km² bir alanı kaplıyor. Dünya’nın en büyük tuz göllerinden biri. (Türkiye’deki Tuz Gölü’nün 1500 km² olduğunu düşünürseniz Salar de Uyuni’nin ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.)

Bolivya’nın güneybatısında, 3.653 m yükseklikte bulunur ve Titikaka Gölü ile beraber Altiplano Platosu’nun tabiat açısından doruk noktası olarak kabul edilir.

Incahuasi (İnka evi), Salar de Uyuni ‘nin en ünlü adasıdır. Ada 12 m ye varan birçok kaktüsle kaplı olup “Kaktüs Adası” olarak da isimlendirilmektedir. Burası Uyuni şehrinden yaklaşık 80 km mesafededir ve burada herşeyi tuzdan yapılmış bir otel bulunur. Tuz otele kuru zamanda bisikletle bile ulaşılabilir.

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni’nin tuz kapasitesi yaklaşık 10 milyar ton olarak tahmin edilir. Bunun yıllık 25.000 tonu çıkarılarak şehirlere nakledilir. Daha güneydeki lagünlerle beraber göl Güney Amerika Flamingoları için önemli bir yaşam alanı teşkil eder.

Biraz daha detaylı tanımak isterseniz videoya da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu