KESFET

Dünyada Girilmesi Yasak 13 Yer

Herkesin hayalinde bir dünya turu gerçekleştirmek, bir seferde pek çok ülkeye seyahat etmek, yeni kültürler ve insanlar tanımak vardır mutlaka. Ancak dünyamızda en azılı gezginin bile girmesinin yasak olduğu yerler de var. Birkaç örnek verelim…

1- Surtsey, İzlanda

Surtsey, İzlanda’nın güney kıyıları yakınında bulunan volkanik bir ada. Bu ada 1963’te 130 metre derinlikte okyanus tabanından başlayarak meydana gelen volkanik püskürmeler sonucu oluştu. Dalga ve rüzgar nedeniyle küçülen adanın 2002 itibarıyla boyutu 1.4 kilometrekare. Ancak adayı bu kadar özel kılan volkanik bir patlama sonucu oluşması değil o tarihten beri adaya girişlerin yasak olması. Bunun sebebi ise adanın herhangi bir insan müdahalesi olmadan kendi ekosistemini oluşturmuş olması. 

2- Avustralya’daki Pine Gap

Avustralya’nın 51. bölgesi olarak adlandırılan Pine Gap, Amerika ve Avustralya hükümetinin ortak çalışmalar yürüttüğü oldukça gizli bir tesistir. İçeri girişlerin yasak olduğu gibi üstünden uçmanın da yasak olduğu gizli bir uydu takip istasyonudur. Avustralya’nın ortasında bulunmasına rağmen ABD hükümeti tarafından yönetilmektedir.

3- Rusya’daki Mezhgorye bölgesi

Mezhgorye bölgesi Rusya tarafından Dünya’ya karşı sır gibi saklanan gizli bir bölgedir. Şehir, güney Ural Dağları’nda Yamantau yakınlarında yer almaktadır. Bölgede Amerika tarafından desteklenen bir nükleer tesisin bulunduğu tahmin ediliyor. 

4- Kuzey Kore’deki 39. Oda

39. Oda Kuzey Kore’nin en gizli kuruluşlarından biri. Kuzey Kore’nin kurucusu olan Kim Il-Sung’un ölümünden sonra başa geçen oğlu ve ailesinin paralarını kontrol etmek amacı ile kurulmuştur. Kuzey Kore’de bütün Televizyon ve radyo kanalları tamamen devletin kontrolü altındadır. İnternetin bile yasak olduğu diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’de kara para aklama ve yolsuzluk gibi işlerin hükümet eliyle sürdürüldüğü düşünülen Büro 39’a girmenin cezası ölümdür ve ceza giren kişinin ailesine de uygulanır.

5- Amerika’daki Mount Weather

Mount Weather bir felaket veya önlem alınması gereken acil durumlar esnasında devreye giren bir acil durum kompleksidir. 1958 yılında Sovyet Rusya’nın Sputnik uydusunu uzaya fırlatmasının ardından savunma amaçlı kurulan merkeze ABD’nin üst bürokratı olsanız dahi giremiyorsunuz. Şimdilerde ise bu merkez büyük bir felaket durumunda seçilmiş elit kişilerin kullanmaları için düzenlenmiş bir yeraltı ve yerüstü yaşam alanıdır.

6- Norveç’deki Svalbard Küresel Tohum Deposu 

Norveç’in kuzeyindeki Spitsbergen Adası’nda, buzullar arasında dev gibi bir dağın 130 metre altında inşa edilen ve 9 milyon dolara mal olan “Svalbard Küresel Tohum Deposu” , Mart 2008’den beri faaliyet göstermektedir. Doğal felaketler veya nükleer savaşlar gibi nedenlerle Dünya’daki yaşamın sonunun gelmesi ihtimaline karşın içinde erzaklarla beraber Dünya’daki bilinen bütün bitkilere ait milyonlarca tohumun saklandığı bir yeraltı deposudur.

7- İngiltere’deki RAF Menwith Hill

İngiltere’deki bu hava kuvvetleri üssü dünyanın bilinen en büyük uydu takip ve istihbarat istasyonudur ve girilmesi yasaktır.

8- Amerika’daki 51. Bölge

51. Bölge, ABD Las Vegas’ın 153 km kuzeyinde, Groom Gölü yakınında olup Nevada Test Sahası ve Nellis Hava Kuvvetleri Sahası ile çevrelenmiştir. Sahibi Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri olan ve bilindiği kadarıyla uçak ve düşman silahları inceleme, analiz etme ve araştırma merkezi olarak kullanılmakta olan bir bölgedir. Yeni uçakların da test ve geliştirme yeri olarak da kullanıldığına inanılmaktadır. UFO teorilerinin de üzerinde üretilmesi ile ünlüdür. Dünyanın en iyi korunan ve en çok gizli tutulan bölgesi olduğu söylenir. 

9- Hindistan’ın Andaman adalarına bağlı Kuzey Sentinel Adası

Bu adada günümüz teknolojisini daha önce hiç görmemiş 500 kadar yerli dış dünyadan habersiz bir şekilde yaşamaktadır. Adadaki yaşamın orjinalliğinin bozulmaması için adaya gitmek Hindistan hükümeti tarafından yasaklanmıştır.

10- Fransa’daki Lascaux Mağaraları

Güney Fransa’nın Dordogne sırtlarında, tarih öncesi dönemlerden kalma mağaralardır. 1940 yılında kaybolan bir köpeği arayan dört çocuk tarafından bulunan mağaralar sonrasında ziyaretçilere açılmış ancak duvar resimlerindeki renklerin solmaya başlamasıyla 1963’te halka kapatılmıştır. İçinde Eski Taş Çağı’na ait tuhaf çizimlerin olduğu 20.000 yıllık bu mağaralara şimdilerde sadece özel seçilmiş birkaç araştırmacı girebilmektedir.

11- Brezilya’daki Yılan Adası

Ada, bir insanı öldürüp derisinin erimesine sebep olacak kadar zehri güçlü binlerce yılana ev sahipliği yapmaktadır. Her bir metrekaresinde ortalama bir yılan bulunan bu adaya bırakılabilecek bir kişinin birkaç günden uzun hayatta kalması imkansıza yakındır. Bu adadaki yılan nüfusundan haberi olmayan binlerce göçebe kuş bu adada dinlenmek için durduğunda binlerce yılan tarafından kısa sürede katledilirler.

12- Moskova’daki şehir altı tünelleri

Moskova’nın altında gizli metro hatları olduğuna dair çok sayıda dedikodu ve rivayetler vardır. Bu konu özellikle 90’lı yıllarda aktif bir şekilde tartışıldı ve tartışılmaya devam ediyor. Stalin zamanında yapılan bu tüneller, 30.000 kişilik kapasiteye sahip ve tüm şehri dolaşabiliyor. Kurulduğu yıllarda “Metro 2” adıyla da bilinen tüneli gezmeye niyetlendiğinizde karşınızda KGB ajanlarını bulmanız muhtemel.

13- İtalya’daki Vatikan’ın gizli arşiv odası

Vatikan aslında politikası gereği 75 yılı doldurmuş belgeleri insanlığın bilgisine sunuyor. 1881 yılına kadar belirli akademisyenler ve bilimsel araştırmalar için kapılarını açan Vatikan’ın gizli arşivlerine şimdiler de ulaşmak mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu