Doğanın Sanat Eseri: Vatnajökull Buzulu

Türkiye topraklarının hemen hemen yedide birine yakın yüzölçümüyle İzlanda, Avrupa’nın en büyük adası. İzlanda’nın yaklaşık %10’u buzullarla kaplı. İzlanda’daki diğer buzullar gibi ılıman bir buzul olan Vatnajökull adanın en yüksek tepelerini (1669 metre) örter ve 8100 kilometre kareden daha büyük bir alanı kaplar. Bu nedenle burası, sadece İzlanda’daki değil, tüm Avrupa’daki en büyük buzuldur. Buzulun ortalama kalınlığı yaklaşık 500 metre ve en kalın kısım 950 metre kadardır. Bu buzulun yaklaşık 2500 yıl önce oluştuğu düşünülmektedir.

Ilıman buzulların sıcaklığı yaklaşık olarak buzulun erime sıcaklığına yakın değerdedir. Buzulun tabanına doğru basınç arttığından bu kısımlarda erime daha hızlıdır. Bu durum buzul tabakasının kayarak hareket etmesine neden olur. Buzulların hareketi sırasında buzul katmanı ile altındaki kayaç tabakası arasındaki sürtünme nedeniyle açığa çıkan ısı ve jeotermal enerji erimeyi hızlandırır. Eriyen buzul, büyük bir hızla akan ve sık sık kabaran düzensiz ırmakların doğmasına yol açar; bu yüzden, her an su baskınlarının tehdidi altında olan çevredeki vadiler yerleşmeye elverişli değildir.

Başka bir gezegene aitmiş gibi görünen bu fotoğraf, İzlanda’daki Vatnajökull Buzulu civarında bir buzul mağarasının içinde çekildi.

Buzulların erimesi sonucu açığa çıkan sular buz tabakasının içinde ya da altında oyuklar da oluşturabilir. Bu jeolojik yapılar buzul mağarası olarak isimlendirilir. Buz katmanı sürekli hareket ettiğinden buzul mağaraları kalıcı değildir. Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan bu mağaraların, her yıl oluşup oluşmayacakları ya da nerede oluşacakları kesin olarak belli değildir. Vatnajökull Milli Parkı, 2008 yılında Skaftafell Milli Parkı ve Jökulsárgljúfur rezervinin temeli üzerine kurulmuştur. Vatnajokull Buzulu dışında, Milli Parkta dev buzul nehirleri, etkileyici kanyonlar, buzul lagünleri ve etkileyici şelaleler gibi başka doğa harikaları da bulunmaktadır.

Ünlü Jökulsárlón buzul lagünü, buzulun güney kesiminde bulunur ve buzdağlarını Breiðamerkurjökull buzulundan alır. Buzdağları çok renklidir ve görünümleri mevsimlere göre sürekli değişir.

Jökulsárlón buzul lagünü

Kasım ve Mart ayları arası doğanın bu muhteşem sanat eserlerini ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Keşfetmeniz dileğimizle…

Kaynak: VATNAJÖKULL GLACIER & NATIONAL PARK; https://adventures.is/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?