KESFET

Doğanın Sanat Eseri: Vatna Buzulu

Başka bir gezegene aitmiş gibi görünen bu fotoğraf, İzlanda’daki Vatna Buzulu (Vatnajökull) civarında bir buzul mağarasının içinde çekildi. Vatna, kutup daireleri dışındaki en büyük buzul tabakası.

Türkiye topraklarının hemen hemen yedide birine yakın yüzölçümüyle İzlanda, Avrupa’nın en büyük adası. İzlanda’nın yaklaşık %10’u buzullarla kaplı. İzlanda’daki diğer buzullar gibi ılıman bir buzul olan Vatna, adanın en yüksek tepelerini (1669 metre) örter ve 12000 kilometre kareden daha büyük bir alanı kaplar.

Doğanın Sanat Eseri: Vatna Buzulu

Ilıman buzulların sıcaklığı yaklaşık olarak buzulun erime sıcaklığına yakın değerdedir. Buzulun tabanına doğru basınç arttığından bu kısımlarda erime daha hızlıdır. Bu durum buzul tabakasının kayarak hareket etmesine neden olur. Buzulların hareketi sırasında buzul katmanı ile altındaki kayaç tabakası arasındaki sürtünme nedeniyle açığa çıkan ısı ve jeotermal enerji erimeyi hızlandırır.

Eriyen buzul, büyük bir hızla akan ve sık sık kabaran düzensiz ırmakların doğmasına yol açar; bu yüzden, her an su baskınlarının tehdidi altında olan çevredeki vadiler yerleşmeye elverişli değildir.

Buzulların erimesi sonucu açığa çıkan sular buz tabakasının içinde ya da altında oyuklar da oluşturabilir. Bu jeolojik yapılar buzul mağarası olarak isimlendirilir.

Buz katmanı sürekli hareket ettiğinden buzul mağaraları kalıcı değildir. Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan bu mağaraların, her yıl oluşup oluşmayacakları ya da nerede oluşacakları kesin olarak belli değildir.

Kasım ve Mart ayları arası doğanın bu muhteşem sanat eserlerini ziyaret etmek için en uygun zamanlar.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu