KÜLTÜR

Okyanus Gezginleri – Bajau Deniz Çingeneleri

Dünyanın her yanında deniz seviyeleri yükseliyor. Yakında gezegenimiz okyanusların egemenliği altına daha çok girebilir. Ve burada hayatımızı sürdürebilme becerimizin sınırları dibine kadar zorlanabilir. Ancak bu durum Bajau Deniz Çingeneleri için fazla sorun olmayacak gibi gözüküyor. Malezya, Endonezya ve Filipinlerin çevresinde bulunan Bajau’lar, en az 1000 yıldır su üzerine inşa ettikleri evlerde yaşıyorlar. Deniz, onların her şeyi. Bu okyanus gezginleri şimdiden su dünyasındaki yaşama adapte olmuş durumda dünyadaki başka hiçbir kültürde olmadığı kadar denizle içi içe yaşıyorlar

Bajau’lar hayatlarını denizin ortasına çoğunlukla karadan kilometrelerce uzağa inşa ediyorlar. Varoluşlarının her safhasında okyanusun derin bir etkisi var. Onların bir milliyeti, sabit bir ikametgahı ve neredeyse hiç parası yok.
Okyanus onlara ihtiyaçları olan her şeyi sağlıyor. Bu insanlar evler yerine teknede yaşamayı tercih ediyor. Sadece tekne bakımlarını yaptırmak, benzin alma gibi işlemleri gerçekleştirmek için karaya gidiyor. Onlar için teknede yaşam yer değiştirme şansları olduğundan özgürlük demek.

Bajau Kabilesi, Güney Filipinler’deki Sulu Adaları bölgesinden geliyor. Göçebe deniz yaşamı nedeniyle, bu kabile Malezya, Brunei ve Endonezya sularına yayılmış durumda. Genellikle, bu kabileye Doğu Endonezya’da rastlanıyor. Şu an bu halk hiçbir ülke tarafından vatandaş olarak kabul edilmiyor. Çoğu Müslüman olan Bajau’lar denizin hangi bölgesinde yaşadıklarına bağlı olarak kabile içinde 10 kadar farklı dil konuşulabilmektedir.

Bajau halkı dünyanın en iyi dalgıçlarıdır.

Bajau’lar dalış yetenekleri ile ünlüdür. Bunun nedeni, hayatlarının çoğunu teknede geçirmiş olmaları ve günlük rutinlerinin balık tutmak olmasıdır. Çocuklar doğduklarından itibaren denize adapte olmaya başlar. Hatta bazı Bajaulu çocuklar denizle o kadar çok vakit geçirmiştir ki, çocuklar denizin altında, tıpkı karada olduğu gibi gözlerini tamamen açıp, karada gördükleri kadar net bir şekilde görebilir. Ancak bu halkın en bilindik özelliği nefeslerini genel olarak diğer insanlardan daha uzun süre tutabilmeleridir.

Yaşamlarının her parçası okyanus olan Bajaular, aktivitelerini de gel git hareketlerine göre ayarlamış durumda. Ancak bu topluluğun bir üyesi var ki, onun adaptasyonu daha da şaşırtıcı. Sulbin bir sualtı avcısı. Ve sualtında bir yaşamda bedenlerimizi nereye kadar zorlayabileceğimizin yaşayan bir kanıtı. Sulbin kalp atışlarını dakikada 30 atışa kadar kadar yavaşlatarak, 30 metrelik suyun altında yaklaşık 5 dakikaya kadar kalabiliyor. Aşağıdaki kısa videoda onun denizin 20 metre altında onca basınç altında sanki karadaymış gibi avlanışını görebilirsiniz.

8 Unique Facts of The Bajau, Indonesia Sea Gypsies Tribe; https://authentic-indonesia.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu