KESFET

Claude Monet ve Gustave Flaubert’in Esin Kaynağı: Belle Ile Adası

Dümdüz uzanan sarp kayalıkların keskin uçurumlara dönüştüğü etkileyici bir kıyı şeridine sahip olan bir ada Belle-Île-en-Mer, ya da Türkçe karşılığı ile “Güzel Bir Ada”.

 Claude Monet ve Flaubert gibi 19’uncu yüzyıl yazar ve ressamlarının esin kaynağı burası. Adada, dik yamaçların dışında ayrıca körfez akıntısının ısıttığı denize açılan birbirinden güzel el değmemiş kumsallar var.

Belle-Ile-en-Mer Fransa Bretanya’nın güneybatı yarımadasının ucundaki Quiberon’un açıklarında Atlas Okyanusunda bulunuyor. Bretanya adalarının ne büyüğü. Adanın korunaklı doğu sahil şeridi derin haliçler ve balıkçı kasabaları ile çevrili. Kuzeybatı sahili ise hırçın denizin yonttuğu uçurumlarla dolu.

2. Henri’nin korunmak amaçlı olarak 16 yy’da yaptırdığı bugün adada görülmesi gereken yerlerin başında gelmekte. 1960 yılına kadar hapishane olarak kullanılan bu alan artık adanın müzesi görevini görmekte.

Citadelle Vauban

Sauzon Le Plais’in civarında bir balıkçı kasabası. Karşıdaki dik kayalıklara bakan ve kartpostal görünümünde evlerle dolu sıcacık bir yer burası.

Sauzon

Adanın en uzun sahili olan Grands Sables bembeyaz kumsalı ile göz doldurmakta bu adada.

Bu güzel ada ve civarındaki kayalıklar bir çok sanatçıya da esin kaynağı olmuş tarih boyunca. Claude Monet bunlardan bir tanesi…

Adadaki diğer saklı güzellikle hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu