Ölüm Vadisi’nin Gezgin Taşları

Ölüm Vadisi Kuzey Amerika’nın en kuru, en sıcak ve en derin bölgesi. Burada bulunan Racetrack Gölü’nün kurumuş yüzeyinde, sürüklenme sonucu oluşmuş gibi görünen ve uzunluğu yüzlerce metreyi bulabilen izler bırakan yüzlerce taş var.

Bu taşların bıraktığı izler 1940’lı yıllardan beri bilim insanlarınca çözülmesi beklenen bir gizemdi. Taşların hareketinde güçlü rüzgârların ya da yağışlar sonucu biriken suların etkili olduğu düşünülüyordu. Ancak taşlar hareket ederken gözlemlenememişti.

Sonunda araştırmacılar harekete duyarlı GPS cihazları ve zaman atlamalı görüntüleme yapabilen kameralar kullanarak taşları uzaktan görüntülemeye karar verdi.

Kış döneminde kurumuş göl tabanının yaklaşık üçte birlik kısmı yağış nedeniyle suyla kaplanıyor. Sıcaklığın sıfır derecenin altına düştüğü kış gecelerinde suyun yüzeyi donuyor.

Araştırmada taşların sıcaklığın sıfır derecenin altına düştüğü geceleri takip eden açık ve güneşli günlerde hareket ettiği gözlemlendi.

Güneş ve esen hafif rüzgâr buzun erimesine ve buz tabakasının çatlamasına neden oluyor. Rüzgârın da etkisiyle hareket etmeye başlayan buz levhaları taşları göl tabanında sürüklemeye başlıyor.

Biriken suyun derinliği taşların hareketini etkileyen en önemli etkenlerden. Suyun, yüzeyi soğuk kış gecelerinde buz tabakası ile kaplanacak kadar derin ancak oluşan bu buz tabakasının taşlara temas etmesine olanak verecek kadar sığ olması gerekiyor.

Taşların hareketi buz tabakasının altında gerçekleştiği için gözlemlemek zor olsa da GPS verilerinden taşların dakikada en az 2-5 metre hızla hareket ettiği anlaşıldı.

Videoya göz atmak isterseniz…

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın

Roma Yolları Neden Düzdür ?

Bugün Roma İmparatorluğu‘nun geçmişte hüküm sürdüğü topraklarda onlardan kalan, çok uzun mesafelere döşenmiş dümdüz yollar dikkati çeker. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir