DOĞA SPORLARI

Dayanıklılığın Yeryüzündeki Karşılığı: ŞERPALAR

Eşine “ sen çayı koy ben bir Everest yapıp geliyorum” diyenlerdir onlar.

Şerpa ismi Tibetçe‘de “şar”(doğu) ile “pa”(halk) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. En büyük yerleşim alanları Namche Bazaar’dır. Ağırlıklı olarak Nepal’de Himalayalar’ın eteklerinde yaşayan bu halkın Batı ile tanışması Batılı dağcıların Everest’e tırmanma hayalleriyle olmuştur.

Bu gün nüfusları 150.000 civarında olan Şerpalar, Batılı sporcuların Everest maceralarındaki en büyük fiziksel destekçileridir. Tırmanış sırasındaki bütün lojistik görevini üstlenen şerpalar dağcıların ekipmanlarını kamplar arası taşıyarak kendilerine böyle bir geçim kaynağı yaratmışlardır. Her bir şerpa yaklaşık 30-50 kg arası ağırlıkla dağcıların bile zorlandığı geçitleri, buz yarıklarını aşarak insanoğlunun dayanıklılığı konusunda çıtayı oldukça yükseğe taşımışlardır. En büyük dağcıların bile kariyerleri boyunca 1 ya da 2 defa çıkabildiği Everest’e 21 defa çıkmayı başaran şerpaların olduğunu söyleyebiliriz.

29 Mayıs 1953’te ilk tırmanışta Edmund HILLARY’ye eşlik eden Tanzing NORGAY isimli şerpa olmuştur. Günümüzde hala ilk adımı hangisinin attığı bir efsane olarak kalsa da değişmeyen tek şey bütün teknolojik donanımlarına rağmen şerpalar, günümüz modern dağcılıkta en büyük lojistik güç olduklarıdır.

Dağcıların çıkacağı rotaları önceden belirleyip sabit ipleri çekmek de onların görevleridir. Her dağcının ücret karşılığı bir şerpası olur ve son kampa kadar o dağcıya eşlik edip bir sonraki kampa bütün barınma ekipmanını taşır. Böylece dağcılar sadece tırmanış için gerekli olan teknik malzemeyi taşıma kolaylığı yaşarlar. Türk dağcılığındaki önemli isimlerden Nasuh Mahruki’nin Everest’e tırmanışını anlattığı belgeselinde de sık sık şerpalardan bahsettiğini görebiliriz.

Bir Nepal vatandaşının yıllık milli gelirinin sadece 700 $ olduğunu yazsak bu işi ne kadar cûzi rakamlara yaptığını anlatmaya yeterdir. Soğuk ısırması sonucu el ve ayak uzuvlarını kaybetmeleri ve son olarak 2014 yılındaki büyük kazada 16 şerpanın hayatını kaybetmesi yaptıkları işin ne denli tehlikeli olduğunu anlatmamıza yetecektir.

Anlayacağınız şerpalar, modern bir dağcının binlerce dolarlık malzemeleriyle çıkamadığı yerlere tamamen doğal ekipmanlarla çıkan insan dayanıklılığın en üst noktasında olanlar

Barış Gökhan

YolveMacera

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı