Çölleşmeye Karşı Büyük Yeşil Duvar Projesi

Büyük Yeşil Duvar, Afrika’nın bir ucundan diğerine uzanarak çölün güneye doğru ilerleyişini durduracak geniş bir ağaç hattı oluşturma projesi.

Toprağı bir arada tutan şey bitkilerin kökleridir. Eğer bir merada hayvanlar aşırı otlatılırsa veya insanlar maden açmak ya da odun ihtiyaçlarını karşılamak için aşırı miktarda ağaç keserse, toprak rüzgâr ve suyun etkisine açık hale gelir ve yer değiştirir. Taşınan toprakların olduğu bölgeler çöle dönüşür. Bu sürece çölleşme denir. Çölleşme, dünyanın en yoksul topluluklarından bazılarının yaşadığı Sahel bölgesinde (Sahra’nın güney kuşağından aşağıdaki Sudan savanasına kadar uzanan) başta olmak üzere, dünya çapında büyük bir sorundur.

Küresel iklim değişiklikleri nedeniyle Sahra Çölü’ne komşu birçok Orta ve Batı Afrika ülkesinde yağış miktarı hayli azaldı. Buna bağlı olarak bitki örtüsü yok olmanın eşiğine geldi ve erozyon nedeniyle büyük oranda toprak kaybı yaşandı. Bu durumun devam etmesi halinde önümüzdeki 10 yıl içinde Afrika’nın elverişli tarım alanlarının yarısından fazlasının çöl kumları tarafından yutulacağı öngörülüyor.

Sahel bölgesi, kuraklıklar, kıtlıklar ve sürekli olarak doğal kaynakları hızla tüketen iklim krizinin ön saflarında yer alıyor. Sonuç olarak, Senegal’den Cibuti’ye kadar bölgedeki milyonlarca insan, dışarıdan fazla bir yardım alamadan iklim krizinin yol açtığı sorunlar ile tek başlarına mücadele etmeye çalışıyor. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda bölgeyi ve temelinde dünyamızı ekolojik çöküşten kurtarabilecek bir proje olan Büyük Yeşil Duvar projesi devreye alınmıştı.

Büyük Yeşil Duvar Projesi Nedir?

Çölün güneye doğru ilerleyişini durdurmak amacıyla yürütülen Büyük Yeşil Duvar projesi ile Atlantik Okyanusu kıyısındaki Senegal’in başkenti Dakar’dan Hint Okyanusu kıyısındaki Cibuti’ye kadar, 11 ülkeden geçen ve yaklaşık 8000 kilometrelik uzunluğa ulaşacak bir bölgeye ağaç dikilmesi planlanıyor. Bu proje sayesinde çöl boyunca 15 kilometre genişliğinde bir orman kuşağı oluşturularak çölleşmenin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

2007’den bu yana, Sahra Çölü’nün güney ucuna milyonlarca ağaç dikildi ama dikilmesi gereken milyonlarcası daha var. Şu anda projenin yaklaşık yüzde 15’i tamamlandı, ancak projenin başarısı başlangıçta beklenenden çok daha büyük. Bozulmuş arazi ağaçlandırma ile birlikte kendini yeniliyor ve bu da yakın topluluklar için artan gıda güvenliği anlamına geliyor. Nijerya, Senegal, Burkina Faso ve Etiyopya şu ana kadar Sahel bölgesinde en önemli kazanımları elde eden yerler olarak görülüyor. Örneğin, Burkina Faso’da yaklaşık 31.000 dönümlük bir alana eşit 17 milyondan fazla ağaç dikildi. Bunun neticesinde ağaçlandırılan bölgeler daha fazla yağmur almaya başladı ve bu sayede bölgede verimli tarım alanlarının oluşması mümkün oldu.

Bir projenin sonunda hem insanlar hem de gezegen için uzun vadeli faydaları olduğunu görmek sevindirici. Tanıtım videosunu izlemek için:

Kaynaklar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?