GÖRMENİZ GEREKEN 501 YERNELER OLUYOR

Çin Seddini Sıradışı Yapan Şey Nedir?

Devasa ejderha biçimli duvar. Tarih boyunca istilacıların, günümüzde de turistlerin her türlü yıpratmasına karşın halen ayakta ve direnmekte…

Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı ve dünyanın en büyük insan yapımı harikalarından olan Çin Seddi çöller, çayırlar, dağlar boyunca, bir ejderha biçiminde uzanarak yaklaşık  21 bin 196 kilometrelik bir alanı kaplar. 2000 yıldan daha eski olan bu yapının haliyle bazı yerleri harap olmuş veya tamamen yok olmuş durumda günümüzde.

Duvarın yapımına Qin hanedanı zamanında M.Ö. 221’de başlanmış. Duvarın elbette temel yapılış amacı kuzeyden gelen istilalara karşı korunmak. Buranın mimarisi eski inşaat işçiliğinin bir mucizesi aslında. Bu dev yapının yapılışında kaç insanın çalıştığını ve bu kadar çok taşın o dönemin şartlarında buraya nasıl taşındığını anlamak zor. Ancak kayıtlar bize gösteriyor ki yüzbinlerce inşaat işçisinin çoğu zorla askere alınan köylülerden ve cezasını bitirmiş suçlulardan oluşmakta.

O zamanın şiirleri ve efsaneleri onların acılarını anlatır bize günümüzde. Duvarda bulunan mezar odaları birçok  işçinin kaza, açlık ve yorgunluk nedeniyle öldüğünü işaret ediyor bu dönemde.

Evet, duvar çok zordu ama geçilmez değildi. Hem Cengiz, hem de oğlu Kubilay Han, Moğolların 13. Yüzyılda duvarın üstesinden gelmeyi başardı. Bunun üzerine Ming hanedanı 1368’de kontrolü ele geçirdikten sonra, yerel tuğla 0caklarında üretilen tuğla ve taşlar kullanarak surları güçlendirmeye ve daha da sağlamlaştırmaya karar verdi. Ortalama 7 metre yükseklik ve 6 metre genişliğe sahip olan duvarların aralarına gözetleme kuleleri eklendi.

1644’de kuzey Mançu klanları Moğolistan’ı da dâhil eden Qing hanedanını kurmak için Ming’i devirdi. Böylece, Çin, duvarın saklamaya çalıştığı insanlar tarafından yönetilmeye başlandı. Bu durumda duvarda amacını kaybetmişti. Nizami desteği olmayan duvar harap oldu, sıkışmış toprak aşındı, yağmalanan tuğla ve taşlar
inşaat malzemesi yapıldı.

Bugün duvarın asıl amacı kültürel. Dünya üzerindeki en büyük insan yapımı yapılardan biri olarak burası 1987’de UNESCO Dünya Mirası Statüsü’ne layık görüldü.

Başlangıçta insanları Çin’den uzak tutmak için yapılmış olan Çin Seddi, şimdilerde her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamakta. Ancak bu da duvar için ayrı bir tehlike oluşturmakta elbette.

Bu arada bir rivayet vardır, Çin Seddi uzaydan görünen tek insan yapımı yapı olarak kabul edilir.

Ne yazık ki, bu hiç doğru değil. Alçak Dünya yörüngesinde, her türlü yapı köprüler, otoyollar ve hava limanları uzaydan görülür, ancak elbette Ay’dan değil…

Vakit bulursanız keyifli bir animasyonla Çin Seddinin öyküsünün bize anlatan aşağıdaki videoya da göz atmanızı öneririz. Bu arada otomatik açılmaz ise altyazı seçeneklerinden Türkçe’yi seçebilirsiniz…

YolveMacera

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı