KÜLTÜR

Çin Seddini Sıradışı Yapan Şey Nedir?

Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı ve dünyanın en büyük insan yapımı harikalarından olan Çin Seddi çöller, çayırlar, dağlar boyunca, bir ejderha biçiminde uzanarak yaklaşık  21 bin 196 kilometrelik bir alanı kaplar.

Uzaydan çıplak gözle görülebilecek tek insan yapısı bina olduğu söylenen (ki bu gerçek değildir) Çin Seddi kimi belgelerde dünyanın en büyük mezarlığı diye de anılır.

Duvar, MÖ 3’üncü yüzyılda Çin’i tek bir imparatorluk altında birleştiren imparator Qin Shi Huang döneminde, bozkır kabilelerinin akınlarından korunmak için yaptırılmve uzun duvar anlamına gelen Çang Çeng adı verilmiştir.

Dövülerek sıkıştırılmış topraktan yapılma seddin mimarisi eski inşaat işçiliğinin bir mucizesi aslında. Bu dev yapının yapılışında kaç insanın çalıştığını ve bu kadar çok taşın o dönemin şartlarında buraya nasıl taşındığını anlamak zor. Ancak kayıtlar bize gösteriyor ki yüzbinlerce inşaat işçisinin çoğu zorla askere alınan köylülerden ve cezasını bitirmiş suçlulardan oluşmakta.

O zamanın şiirleri ve efsaneleri onların acılarını anlatır bize günümüzde. Duvarda bulunan mezar odaları birçok;işçinin kaza, açlık ve yorgunluk nedeniyle öldüğünü işaret ediyor bu dönemde.

Evet, duvar çok zordu ama geçilmez değildi. Hem Cengiz, hem de oğlu Kubilay Han, Moğolların 13. Yüzyılda duvarın üstesinden gelmeyi başardı. Bunun üzerine Ming hanedanı 1368’de kontrolü ele geçirdikten sonra, yerel tuğla 0caklarında üretilen tuğla ve taşlar kullanarak surları güçlendirmeye ve daha da sağlamlaştırmaya karar verdi. 

Ortalama 7 metre yükseklik ve 6 metre genişliğe sahip olan duvarların aralarına gözetleme kuleleri eklendi.

1644’de kuzey Mançu klanları Moğolistan’ı da dâhil eden Qing hanedanını kurmak için Ming’i devirdi. Böylece, Çin, duvarın saklamaya çalıştığı insanlar tarafından yönetilmeye başlandı. Bu durumda duvarda amacını kaybetmişti. Nizami desteği olmayan duvar harap oldu, sıkışmış toprak aşındı, yağmalanan tuğla ve taşlar inşaat malzemesi yapıldı.

Bugün duvarın asıl amacı kültürel. Dünya üzerindeki en büyük insan yapımı yapılardan biri olarak burası 1987’de UNESCO Dünya Mirası Statüsü’ne layık görüldü.

Başlangıçta insanları Çin’den uzak tutmak için yapılmış olan Çin Seddi, şimdilerde her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamakta. Ancak bu da duvar için ayrı bir tehlike oluşturmakta elbette.

Vakit bulursanız keyifli bir animasyonla Çin Seddinin öyküsünün bize anlatan aşağıdaki videoya da göz atmanızı öneririz. Bu arada otomatik açılmaz ise altyazı seçeneklerinden Türkçe’yi seçebilirsiniz…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu