KÜLTÜR

Çiçek Çocuklar: Hippiler

‘Dünyanın daha iyi bir yer olması için uğraştık. Yaptıklarımızla tarihi değiştirdik. Gençtik, kibirliydik, pervasızdık, iki yüzlüydük, cesurduk, aptaldık, inatçıydık, dik başlıydık ve haklıydık!’

Bu cümleler 1997 haziranında, hippilerin dünyayla tanıştığı 1967 yazının 30. yıl kutlamalarında eski hippilerden Abbie Hoffman tarafından söylendi.

1960’larda beat hareketinin etkisiyle ortaya çıkan hippileri genel olarak ergenlik çağındaki gençler ve genç yetişkinler oluşturdu. O yıllarda her şeye ait olmaktan usanan gençler hiçbir şeye ait olmamanın nasıl olacağını merak ettiler. Ve bir soru sordular. “Özgür olmanın bir sınırı var mıydı?” Bu soruyla başladı çiçek çocukların toprağa ve kendilerine yolculukları.

Kişisel kurtuluşun yolunun, toplumsal sorunlarla ilgilenmemekten, geleneksel yapıya karşı çıkmaktan, uyuşturucu, caz müzik ve cinselliğin doyasıya yaşanmasından geçtiğini savundular. Hayatlarına hakim olan tüm kavramları zıtlarıyla değiştirdiler, onların artık tutkuyla bağlı oldukları kavramlar; barış ve sevgiydi.

Ellerinde sihirli değnekleri yoktu ama dokundukları her şeyi değiştirdiler, arkalarını büyük güçlere dayamadılar ama inandıkları şeyler uğruna sonuna kadar gidebildiler. Hayal etmek ve inanmak en çok onların yaşadığı dönemde anlamını buldu.

Volswagen marka karavanlarında dünyayı dolaştılar. Giittikleri her yere müziklerini götürdüler, dillerini bilmedikleri insanlarla müzikle iletişim kurdular ve gittikleri yerlerden aldıkları sesleri müziğe dönüştürüp ülkelerine götürdüler.

1970’lı yıllarda Türkiye hippiler için çok önemli yerlerden biriydi. Birçok hippi Katmandu, Tibet gibi yerlere giderken Türkiye’de özellikle de İstanbul Sirkeci’deki tek yıldızlı otellerde ve pansiyonlarda konakladılar.

Rainbow festivali öncesinde dünyanın birçok yerinden hippiler Olimpos, Kelebekler Vadisi gibi yerlerde toplanarak festivale gittiler. Hippiler günümüzde hala etkilerini sürdürse de dünyamız hippilerin felsefesini kaldıramadı.

“Hippiler barış ve sevgi istedi… Biz ise Ferrariler, sarışınlar ve sert içkiler”

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu