Carl Jung: İnsan Yaşamının 4 Evresi

“Anlayabildiğimiz kadarıyla, insan varlığının yegane amacı, var oluşun saf karanlığında bir anlam ışığı yakmak.”

Carl Jung’a göre insanları özerk bireyler olmaktan, tatmin ve mutlu olmaktan alıkoyan şey, kendilerini yeni ve onlara yabancı gelen deneyimlere açık hale getirmeyi reddetmek ve potansiyel olarak benlik algısını tehlikeye atmaları.

Kendisine göre 4 arketip, yani hayatımız boyunca hepimizin geçtiği 4 dönem var.

1. Sporcu (Athlete)

Sporcu evresi, 4 evre içindeki en az gelişmiş olanı. Hepimizin hayatındaki en erken, normalden daha bencil olduğumuz, ruhumuz ve ruhsal durumumuz yerine fiziksel görünüşümüzle ilgilendiğimiz evre. “Sporcu” evresi narsistik, yerici, hatta ikisi birden olabilir. Aynı zamanda bu evrede insan, zihninden ve kalbinden ziyade vücuduna çok daha fazla değer verir.

2. Savaşçı (The Warrior)

Savaşçı evresi, yetişkinlik yıllarımızın başlangıcını temsil eder, insanların (yaşları ile birlikte gelen) daha büyük sorumluluklar ile nasıl baş edeceklerini adım adım anmalarını içerir. İşte bu süreçte dünyayı fethetmek isteriz. En iyi olmak, en iyisine sahip olmak isteriz. Savaşçılar gibi davranır, savaşçıların yaptıklarını yaparız (hayat şartlarımız içerisinde). Mücadeleye her zaman hazırızdır; sebebi ne olursa olsun, mücadele etmenin gereksiz olduğu zamanlarda bile. Diğerlerinden daha fazlasına sahip olmayı ve hayatta daha fazlasına ulaşmayı düşünürüz, kendimizi sürekli kıyaslar ve çevremizdekilerden daha iyi olmak bize kendimizi iyi hissettirir. Zaman geçtikçe bu istekler; bağımsızlığını kazanma eş bulma ve bir aile kurma gibi isteklere dönüşür.

3. Durulma Evresi (The Statement)

Bu evrede, elde ettiklerimiz ve başardıklarımız ile tatmin olmadığımızı anlarız. Şu ana kadar peşinden koştuğumuz şey mutluluk değildir. Şu ana kadar peşinden koştuklarımız (para, güç, maddiyat gibi), yine hayatımızda var olacaktır ama onlara eskisi kadar değer vermeyiz veya bağlanmayız çünkü hayatımızın başka bir evresindeyizdir; yaşantımızda bunlardan daha fazlası olduğunu anladığımız. Yine maddiyata ve erke (güç, iktidar) sahipsinizdir, önünüze geldiğinde kabul eder ve müteşekkir olursunuz fakat her zaman onlardan vazgeçmeye hazırsınızdır. Orta yaş sürecine ait olan bu evre çok şey vaat etmektedir. Her biririmizin içinde daha önce dokunulmamış bir kaynak vardır.

4. Ruh Evresi

İnsan hayatının son evresi. Ruh evresinde daha önce yaşadığımız üç evrenin bizi tanımlamadığını ve “biz” olmadığını anlarız. İnsan, vücudundan, sahip olduklarından ve sevdiklerinden daha fazlasıdır. Her bir insan, ruhani ve kutsal bir varlıktır. Sonsuza kadar yaşamayacağımızın farkına varmamız bizde gerginlik yaratır. “Ruh” evresinde hayatımızda gözlemci olur ve dünyayı farklı bir bakış açısı ile görürüz. Bu zaman, bilgelik yıllarımızdır.

http://www.thinkinghumanity.com/2015/11/carl-jungs-4-stages-of-life.html

YolveMacera

Paylaşmak İsterseniz...

Bunlara da Göz Atın

Ev: Yabana dönen insan!

Yaşıyor olmayı, yani yaşamayı, insan ve insan olmayan canlılar için ölünceye kadar sürmesi mümkün bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir