YAŞAMIN İÇİNDEN

Can Sıkıntısı: Özgür Bir Zihnin Ayrıcalığı

Popüler kültür can sıkıntısından kurtulmak için onlarca tavsiye ile dolu iken sanılanın aksine can sıkıntısı trajik bir durum değildir.

Söylenenlerin aksine, can sıkıntısı zamanı ve kendimizi anlamamıza yardımcı olur.

Reklamlar, ekranlar ve taşınabilir cihazlar elimizin altındayken buna pek zaman bulamadığımız günümüz de can sıkıntısı en saf biçimde zamanla yüzleşmedir aslında…

Sıkıldığınızda, zaman yavaş akar. Can sıkıntısının Almancası şöyle: langeweile, “lange” yani “uzun” ve “weile” yani “bir süre”’den oluşan bir bileşim.

Yavaş akan zaman, kendi zihinleriyle barışık olmayan insanlar için bir işkenceye dönüşebilir. Can sıkıntısını öğrenmek işte bu yüzden çok önemli. Bir psikiyatriste gitmeden bunu yapabilmek büyük bir ayrıcalıktır.

Bu yüzden can sıkıntısına, güzellik, keyif, rahatlık ve tüm geçici yarar sağlayan hisler tarafından dokunulmamış, bu yoğun zaman deneyimine eğilin.

Zihninizin can sıkıntısına nasıl tepki verdiğini, sıkıldığınızda ne hissedip, ne düşündüğünüzü gözlemleyin. Bu meta-düşünce formu, can sıkıntınızla baş etmenize, kendinizi ve dünyayı öğrenmenize yardımcı olabilir.

Can sıkıntısını iş, eğlence ya da alışkanlıklarınızın yerine koymaya çalışmayın. Her boş anınızda bir ekrana sarılmayın. Can sıkıntısı, özgür zihnin son ayrıcalığıdır.

Size kendi alışkanlıklarını, eğlencelerini ve işlerini satacak insanlarla pazarlık etmenizi sağlayacak bir para birimi, yargılarınızı, görüşlerinizi ve zevklerinizi gösterebileceğiniz bariz bir hakkınızdır. Başka bir deyişle, can sıkıntısı size bir şey söylediğinde ona güvenin. Ondan kaçmak yerine, onun lafına kulak verin. Sizi kendinize karşı dürüst tutacaktır.

Bir şeyin sizi neden sıktığını düşünmek yararlı olabilir. Yepyeni bir bakış açısı kazanırsınız. Can sıkıntınıza tutunun. Sizi sıkan şeyleri düşündüğünüzde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz

Bu yazı ilk olarak www.vesaire.org internet sitesinde yayınlanmıştır.

YolveMacera  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu