YOLDA OLANLAR

Çağdaş Bir Seyyah: Güneş Akdoğan

Yürüyerek sınırları aşan, yazan, hayal kuran ve gerçek eden bir cesur yürek.

1979 yılında Adana’da doğduktan kısa bir süre sonra annemin memleketi İzmir’e gelmiş ailem. Klasik fakat başarılı bir eğitim süreci sonucu 4 farklı üniversitede eğitim görüp mezun olmayı başaramamış bir hayalperest olduğumu itiraf etmek zorundayım.

Tarih ve coğrafya öğretmeni olan annemin Dünya atlaslarını karıştırarak, evdeki ansiklopedileri okuyarak geçen çocukluğumun bu duruma etkisi büyüktür. Her fırsatta bulunduğum yerden uzaklara, tanımadığım, bilmediğim yerlere gitmekten keyif aldığımı hatırlıyorum. Önüne geçemediğim bu durum yıllar içinde dağcılık ve kamp eğitimi, yelken dersleri, bisiklet ve motosiklet gezileri ile pekişti.

30 yaşında gittiğim, zorlu sayılabilecek askerlik görevimin ardından, 2012 yılında, sırtıma çantamı, aklıma hayallerimi alıp bir daha dönmemek üzere Dünya’yı keşfetmeye çıktım. Sırbistan’ın Rudnik kasabasında bir yamaçtaki köy evinde yaşayan yazar Bozidar Mandic’in yanında 3 ay gönüllü çalıştıktan sonra yol arkadaşım Sandrine ile birlikte Sırbistan’ın Uzice kentinden Makedonya’nın başkenti Üsküp’e kadar 5 ay boyunca 1000 km yürüyerek, hiç bir araç kullanmadan,  seyahat ettim. Köy, kasaba yollarını, dağ, tepe patikalarını aştığım bu seyahatimde Balkan coğrafyasında yaşayan insanların yaşamlarını gözlemleme fırsatını, mümkün olan en yavaş seyahati deneyimleme fırsatını elde ettim.

Ardından 2012’nin Aralık ayında Fransa’dan yola çıkan bir yelkenli teknede gönüllü yardımcı kaptanlık yaparak Akdeniz, Atlantik Okyanusu ve Güney Karayip denizini geçerek Trinidad adasına kadar ulaşma şansını yakaladım.

2013 yılında Venezuela’nın Orinoco Delta bölgesindeki yağmur ormanlarında yaşayan Warao yerlileri ile 2 ay boyunca yaşadım. Buradaki Waraolar’a elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. 2015 yılının başından beri seyahatimin başlangıç noktası olan Sırbistan’daki köy evinde yaşamaya devam ediyorum. Bu sene yolculuklarıma ara verip yürüyerek seyahat hakkında yazmaya devam ettiğim kitabımı bitirmeyi planlıyorum.

Gunes AKDOGAN – Gidemediğin yer senin değildir!
http://drummerlizard.com Arkadaşımız Güneş, kendisini bu kelimeler ile tanıtmış bize. Onu daha yakından tanımak ve ilham olmak için aşağıdaki keyifli röportajı izlemenizi öneririz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu