KESFET

Büyüleyici Bir Güzel: Yunnan

Efsanelerle birlikte akan Mekong Nehri‘nin geçtiği Yunnan, Çin’in geri kalan bölgelerini kıskandıracak güzellikte manzaralara ve birçok etnik grubun yaşadığı, cazibesini koruyan eski köylere ev sahipliği yapıyor.

Yunnan, Çin’in hem coğrafi hem de etnik bakımdan en çeşitli bölgesi. Asya’da çok ender yerler insana böyle bir görsel uyarı sağlar; bir tarafta Tibet dağları, diğer tarafta platolar, düzlükler, tepeler ve hatta sıcak su kaynaklarıyla dolu volkanik bölgeler. Ve bu toprakları sulayan efsanevi nehirler; Yangtze, Mekong ve Nu…

Daha da ilginci, bu nehirlerin yörede birbirine paralel akmaları ve bu yüzden paralel oldukları alanın tümünün UNESCO tarafından doğal miras listesine alınması!

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Yunnan.jpg

En güneyinde ormanları aştınız mı ver elini Laos, Myanmar ve Vietnam! Çin’in başka hiçbir yerinde flora ve fauna bu kadar çeşitli değildir. Yunnan’a özgü 15 bin çeşit bitki ve çiçek vardır. Ünlü açelyası tam 450 çeşittir!

Yaklaşık Türkiye’nin yarısı kadar bir yüz ölçüme sahip Yunnan’ın nüfusu 46 milyon.

Bölgenin başkenti, yaklaşık 5.7 milyon nüfuslu Kunming. Hem yumuşak havası hem de her daim güzel çiçekler ve bitkilerle kaplı olması, ‘ölümsüz bahar şehri’ diye çağrılmasını sağlamış. Kunming aynı zamanda güneybatı Çin’den Tibet’e giden çay ticaret rotasının da başlangıcı.

Eşsiz çayı  puerh adını eyaletin güneyinde uzanan, yemyeşil tepelere kurulu bölgeden alıyor. Lezzetiyle tüm dünyada tanınıyor. Sadece bu bölgede yetişen özel bitkilerden elde edilen çaylar listesinde Yunnan Red, Dian Hong gibi siyah çaylar, yeşil çaylar da bulunuyor.

Taş Orman Yunnan’ın en önemli öğelerinden. Formasyonu 270 milyon yıl önce başlayan ve bir zamanlar okyanus tabanı olan bu orman, suların çekilmesiyle geride kalan kireçtaşı yatağının devamlı erozyonla şekillenmesiyle oluşmuş. Ünlü yönetmen James Cameron’a başyapıtı “Avatar”ı çekmekte ilham kaynağı olan Taş Orman, UNESCO koruması altında. Siyah Ejder Göleti’i ise Yunnan’la ilgili hemen her kitabın kapağını süsleyen bir kare.

Bulut dalgalarının aşağısında Çin’in uzak güney-batı eyaleti Yunnan’da büyük nehirler ve dünyanın en eski ormanlarından oluşan gizemli ve efsanevi bir yer daha var. Shangri La.

Geçen yüzyıla kadar bu bölge Çin dışında pek bilinmeyen bir yermiş aslında. Ama sonrasında doğunun bu gizemli ve saklı dünyasıyla ilgili haberler batı medeniyetlerine kadar ulaşınca, bu bölge bitki avcısı olarak tanınan gözü pek botanist kâşiflerine yeni bir macera ve ekmek kapısı açmış. İçlerinde en ünlüsü Shangri-la’yı bulma azmiyle sonu gelmez dağ silsilelerini, dünyanın en derin vadilerini aşmak zorunda kalan gerçek bir Indiana Jones olan Joseph Rock elbette.

Binlerce yıl önce inşa edilmiş olan bu güzergâh, tüccar ve gezginlerin Çin sınırlarını aşarak Roma’ya dek gidebilmelerine imkân sağlamıştır. Burası bütün yıl kardan arınmış olmasıyla Çin’e girip çıkmanın en garanti yolu.

Şimdilik bu dağlar hala yemyeşil bir örtüyle kaplı. Bu örtünün altında belki de Çin’in en büyük doğal hazineleri yatıyor.

www.yolvemacera.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu