Bütün Yollar Roma’ya Çıkar

“Bütün yollar Roma’ya çıkar sözü” tam olarak gerçeği yansıtmasa da modern şehirler eski uygarlıklardan çok şey öğrendi. Bazı örnekler sunalım…

1. Antik Mısır ve Piramitler

Antik Mısır’ın büyüleyici piramitlerinin modern mimaride çok büyük bir etkisi var. Piramit şekli günümüzde hâlâ birçok binada kullanılıyor. ABD, Memphis’teki Pyramid Arena, Las Vegas’taki Luxor Casino ve Hotel, Japonya’daki Nima Sand Müzesi sadece birkaç örnek. Tabii ki dünyanın en ünlü müzelerinden Paris Louvre Müzesi’nin girişindeki camdan piramiti de unutmamak gerek.


Cam Piramit Louvre Müzesi 

2. Roma İmparatorluğu’nun yolları

Bütün yollar Roma’ya çıkar! Bu söz tam olarak gerçeği yansıtmıyor olabilir ama yol yapımı konusunda Romalıların çok şey bildiği bir gerçek. Romalılardan önce kentler arasında ulaşım çok zordu. Romalılar yerleşim yerlerini birbirine bağlayan etkili bir ulaşım sisteminin ve ticaret yollarının önemini kavrayarak, dayanıklı, kullanışlı yollar inşa etmeye başladı. En iyi rotaları belirlemek, engellerden kaçınmak ve yolları olabildiğince düz tutabilmek için kapsamlı araştırmalar yaptılar. Hatta yol açmakla kalmayıp, yolların at arabalarını ve toplu halde yürüyen askerleri kaldırabilmesi için kayadan temeller atıp, taş döşediler. M.Ö. 400’lü yıllarda kullanılmaya başlanan bu teknikler, bugünün yollarının yapımını da etkiledi. Romalıların Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da açmış olduğu yolların bir kısmı hâlâ ulusal ve uluslararası karayollarının bazı kısımlarını oluşturuyor.

3. Babillerin kanalizasyon sistemleri

Paris’in kanalizasyon sistemi 1850’de kuruldu. Tasarımı Baron Haussmann ve mühendis Eugène Belgrand tarafından yapılmıştı. Londra ise mühendis Joseph Bazalgette’nin kanalizasyon planının hayata geçirilebilmesi için 1866’ya kadar beklemek zorunda kaldı. Ama Babiller kil kanalizasyon borularını M.Ö. yaklaşık 4 binli yıllarda medeniyete kazandırmıştı. Antik Babil kenti, pis suyun kil borularla hanelerden uzağa taşındığı ilk yerdi. Irak’ın güneydoğusundaki antik Nippur kentindeki Bel Tapınağı kazıları sırasında boru döşeme, dirsek ve t şeklindeki bağlantılara dair en eski ve binlerce yıllık kalıntılar bulundu.

4. Antik Yunan tesisatçılığı

Antik Yunanlar ise tam anlamıyla tesisat sihirbazlarıydı. Kanalizasyon sistemini bir adım öteye taşıyarak, detaylı tesisat sistemleri kurdular. Giritliler temiz su girişi ve kirli su çıkışı için yeraltına kil borular döşeyen ilk uygarlıktı. Başkent Knossos’un, temiz suyu kente getirmek ve kirli suyu kent dışına çıkarmak için kurduğu, özenle hazırlanmış bir sistemi vardı. Giritliler ayrıca M.Ö. 1800’lü yıllarda ısınma sistemleri ve tuvaletler için sifon sistemi de geliştirmişti.

5. Antik Roma mimarisi

Ve Roma’yla ilgili klişe biz söz daha: Roma bir günde inşa edilmedi! Kemerlerin, kolon ve kubbelerin karmaşıklığına bakınca, bu sözün ne kadar doğru olduğunu görebilirsiniz. Napolyon 19. yüzyılda imparatorluğunu inşa ettirirken, Roma mimarisinin özelliklerini taşıyan yapılar da sipariş etmişti: Zafer Takı ve Vendome Meydanı bunlardan sadece ikisi. Roma mimarisinin özelliklerini bugün tüm dünyada görmeniz mümkün anlayacağınız.


Vendome Meydanı

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?