KÜLTÜR

Bitkiler Kendilerine Neyin Dokunduğunu Anlıyor

Bitkilerle yakın ilişkide olan insanların her zaman söylediği bir şey bu. Sonunda bilimsel onay da geldi.

Avustralyalı bir araştırma grubunun çalışmaları bitkilerin onlara nasıl vene amaçla dokunduğumuzu bildiğini gösterdi. Farklı dokunuşlar, bitkinin birbirinden farklı uyarıcıları harekete geçirmesini, fizyolojik ve genetik olarak değişime uğramasını sağlıyor.

“İnsanlar, dokunulduklarında bitkilerin bir şey hissetmediğini varsayarak davransa da araştırmamız onların bu konuda son derece hassas olduğunu gösterdi,” diyor araştırma yöneticisi Olivier Van Aken. Belki  çiçeklerini kopardığımızda elimize bir şaplak atamıyorlar ama ne yaptığımızın farkındalar.

Bitkilerin, saldırgan türler tarafından ele geçirilip yenilmeye başladıklarında buna tepki olarak tatlarını değiştirdiklerini biliyorduk. 

Bazı araştırmalar, bitkilerin birbirleriyle iletişim halinde olduklarını ve bilgi aktarımı için mantarlardan oluşan ağ yapısını kullandıklarını da göstermişti. Araştırmacılar, bitkinin kendisine dokunan şeye göre tepki verdiğini, örneğin yağmur damlacıklarının dokunuşu karşısında binlerce gen ifadesini değişime uğrattıklarını gösterdi.

Bu değişim ilk damlacığın değmesini takip eden dakikalarda başlayıp yarım saat kadar sürüyor. Bir insanın usulca dokunması da benzer bir süreç yaratmakta.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/plants-really-do-respond-to-the-way-we-touch-them-scientists-reveal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu