Birmingham: İngiltere’nin En Renkli Şehri

Her yerinde farklı stil, kültür ve cazibeyi bulabileceğiniz Birmingham, her yıl milyonlarca insanı kendisine çekiyor. İster tarih ve kültür, ister yemek, alışveriş ve spor; Birmingham’da gönlünüzü hoş tutacak pek çok alternatif var. Birmingham’ın tarihi 12. yüzyılda bölgenin yöneticisi Peter de Birmingham’ın haftalık pazar kurma hakkını elde ettiği zamana dayanıyor. Onun öncülüğüyle meşhur bir ticaretin şehri olan Birmingham; dünyada takı, kalem, silah, düğme ve kemer tokası üretiminde lider konuma sahipti.

Birmingham 11

Bu şaşaalı geçmiş, şehrin misafirlerine keşfedecek birçok eğlence sunuyor. Bu keşiflerin başında Thinktank Birmingham Bilim Müzesi, Motor Mirası Merkezi ve Conventry Ulaşım Müzesi’ndeki muhteşem güzelliğe sahip eski otomobiller ve makineler geliyor. Aston Hall’ın Jakoben tarzı ihtişamı, çok hoş şekilde restore edilmiş ahşap bir çiftlik evi olan Blakesley Hall ve JRR Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi’ne ilham olan Hall Green’deki büyüleyici Sarehole görülmeye değer yerlerden yalnıza birkaçı.

Birmingham 4
Sarehole

Black Country Hayat Müzesi de bir zamanların endüstriyel İngiltere’sinde yaşamış insanlarına bir övgü niteliğinde. Birmingham’ın nefes kesen kanallarının kenarında bulunan ve şehrin bayrak gemisi niteliğindeki Ulusal Deniz Müzesi ise sizi harikulade bir sualtı yolculuğuna çıkarıyor.

Birmingham 1

Birinci kalite ve ilham verici organizasyon ve mekânların dikkat çektiği Birmingham etkileyici ve zengin bir sanat platformu görüntüsü veriyor. Rönesans eserleri, 9 bin yıllık Orta Doğu hazineleri ve dünyanın en büyük Raffaello Dönemi öncesi sanat eserleri koleksiyonunu burada görmeniz mümkün. Birmingham’ın en güzel Art Deco binalarından birinde bulunan Barbar Güzel Sanatlar Enstitüsü, 1920 ve 1930’larda İngiltere’nin önde gelen mimarlarından biri olan Robert Atkinson tarafından tasarlanmış. Bünyesinde Monet, Turner, Van Gogh ve Picasso’un önemli eserlerini barındırıyor.

avon shakespeare evi

William Shakespeare’in doğup büyüdüğü Stratford kasabası, Birmingham’ın güneyindeki Avon Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Ünlü oyun yazarı ile ailesinin hayatlarının bir bölümünü geçirdiği evler, her yıl on binlerce ziyaretçi topluyor. Yazarın gömülü olduğu kilisenin yanı sıra hediyelik eşya dükkânları, kitapçılar, tiyatrolar ve oteller de kasabanın ziyaret edilebilecek adresleri arasında. Bilgi ve etkinlikler için: www.visit-stratford.co.uk

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eğer Birmingham’a gidecek olan arkadaşlar var ise Black counrty hayat müzesine giderken Yani Birmingham’dan Dudley’e giderken West Bromwich’de ki TURQUOISE KITCHEN & BAR mutlaka uğrayın Mehmet Usta’nın yemeklerini deneyin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?