KESFET

Bir Ülke Üç Şehir: Ukrayna

Doğu Avrupa’yı Karadeniz’le buluşturan Ukrayna’dan ilginç müzeler, zengin pazarlar ve mimari harikalarla ünlü üç güzel kenti tanıyalım…

ALTIN KUBBELİ BAŞKENT: KİEV

Kiev

İlk yaşam izleri 10 bin yıl öncesine uzanan Kiev, Ukrayna’nın kuzeyindeki Dinyeper Nehri’nin kıyısına kurulmuş. Maidan Nezalezhnosti denilen Bağımsızlık Meydanı, başkentin merkezi. Meydana bağlanan 1,5 kilometre uzunluğundaki Kreşçatik Bulvarı hemen her zaman hareketli. Şehrin en prestijli kafe, restoran ve mağazalarının sıralandığı cadde hafta sonları müzik, dans ve pandomim performanslarıyla şenleniyor.

Bağımsızlık Meydanı

Altın renkli kubbeleriyle ışıldayan kiliseler, Kiev panoramasının en dikkat çekici yapılarından. Şehrin en güzel manzaralarından birini sunan Podil Tepesi’ne asırlık bir füniküler ile çıkılıyor. Buradaki Andriyiviski Uzviz Yokuşu, resim atölyelerinin ve hediyelik eşya tezgâhlarının sıralandığı keyifli bir gezi yolu. Gelişmiş metro ağı sayesinde şehrin çok rahat gezilebildiğini de ekleyelim.

KAHRAMAN ŞEHİR: ODESSA

Karadeniz’in incisi olarak anılan Odessa, tarihi bir liman kenti. 1945 yılında kahraman kent unvanına layık görülen Odessa bununla gurur duyuyor. Odesa denince akla gelen belki de ilk şey meşhur merdivenleri. Potemkin Zırhlısı adlı filme konu olan merdivenler limana kadar uzanıyor.

1800’lü yılların ortalarında inşa edilen merdivenlerin en üstünde ise Roma stilindeki Duc de Richelieu Anıtı yükseliyor. Ülke geneline oranla yumuşak bir iklime sahip olan kentin uzun ve güzel kumsalları yaz aylarında rağbet görüyor. Şehir, 18. yüzyılda Rusların kontrolüne girince baştan aşağı yenilenmiş. Ünlü Rus yazar Puşkin’in Odessa hakkında “orada Avrupa’nın kokusunu alabilirsiniz” demesi boşuna değil. Kentin her iki yanda ağaçların gölgelediği bulvarları, klasik ve art nouveau yapılarıyla Paris’i çağrıştırıyor.

UKRAYNA ASLANI: LVİV

Ukrayna’nın en batısındaki Lviv’de Eski Kent’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığını biliyor muydunuz? Lviv, Ukrayna dilinde aslan anlamına geliyor. Doğu Avrupa’nın önde gelen eğitim şehirlerinden biri olan kent, özgün mimari dokusu ve 50 kadar müzesiyle her mevsim gezmeye uygun.

Şehrin kalbi, Eski Kent’teki Rynok denilen Pazar Meydanı. 65 metrelik ihtişamlı saat kulesi de burada. Meydanın çevresi ise mimari bir açık hava müzesi gibi. Saraylar, malikâneler ve tarihi kiliseler, baroktan rönesansa uzanan bir çeşitlilik sunuyor. Yakın çevrede pek çok kafe bulunuyor. Hepsi tıklım tıklım gençlerle dolu. Dilerseniz dinlenmek, dilerseniz eğlenmek, burada karar size kalmış…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu