Bir Masal Diyarı Laponya

Laponya namı diğer Lapland, Kuzey Kutup dairesinde ve Baltık Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alıyor. Başkenti Rovaniemi olan bölge, ren geyikleri, husky köpekleri, ışık dansları ve aydınlık geceleri ile masalları andırıyor.

Burası aynı zamanda Sami halkının da yurdu…

Fin-Ural Altay ırkından gelen Laponlar Norveç, İsveç ve Finlandiya sınırları içerisine dağılmış durumda. Dilleri de aralarında Türkçe’nin de bulunduğu Ural-Altay dil grubundan geliyor. Balıkçılığın yanı sıra Sami halkının yüzde 10’u geleneksel ren geyiği yetiştiriciliğiyle uğraşıyor. 

Çiftçiler ren geyiklerinden et, deri ve kürk elde ederek geçimlerini sağlıyor. Asimilasyona tabi tutulan Samilerin sayıları giderek azalsa da, günümüzde halen bu harika coğrafyada varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Kutup ikliminin hakim olduğu Laponya’da hava sıcaklığı kış aylarında -40 dereceye kadar düşebiliyor. Bölge, karla kaplı olsa da Mart ve Nisan aylarında kış aylarına göre daha sıcak oluyor. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı 20 dereceye kadar çıkabiliyor.

Coğrafyanın tüm zorluklarına rağmen bölge insanının en büyük geçim kaynaklarından birisi özellikle kış döneminde turizm.

Ren geyiği safarisi, Husky cinsi köpeklerin çektiği kızaklarla ormanın derinliklerine yapılan safari bu bölgeyi ziyaret eden kişilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Elbette bir de adı biraz da medyanın etkisi ile günden güne bilinir hale gelen ve bir çok kişinin hayalini süsleyen kuzey ışıklarını izlemek var. 

Kışın belli dönemlerinde görülebilen Kuzey ışıkları, karlar altındaki bölgeyi büyülü bir atmosfere büründürüyor.

Gece karanlığında aniden oluşan bu doğa şölenini farklı bir atmosferde izlemek isterseniz, Eskimo yaşam geleneğinin modernize edilmiş versiyonu olan İglo tarzı oteller bölgede ziyaretçilerini bekliyor. 

Yolculuğunuz esnasında bölge yerlilerinden olan bir Sami ile karşılaşırsanız avantajlısınız çünkü doğayla uyum içerisinde yaşayan Samiler, Kuzey Işıkları’nın ne zaman görülebileceğini de tahmin edebiliyorlar.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu