KESFET

Lapland Sekiz Mevsim Ülkesidir

Dünyadaki çoğu insan yılı dört mevsime ayırır: ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış. Ancak eski günlerde Laplandlılar ve Sami halkı için dört mevsim yeterli değildir. Bunun yerine zamanı sekiz dönem halinde yapılandırdılar: sonbahar-kış; kış; ilkbahar kış; bahar; ilkbahar yaz; yaz; yaz-sonbahar ve sonbahar. Dört ana sezon, bu şekilde dört “yarım sezon” ile tamamlandı. Bu sekiz mevsim sayesinde burada yaşayan insanlar değişken bir ışık ve hava durumuna sahip olan bölgeye daha kolay uyum gösterebildiler.

Lapland tam olarak nerede?

Laponya namı diğer Lapland, genellikle Finlandiya’nın kuzey bölgesi olarak bilinse de aslında İsveç’in kuzey kesimini, Finlandiya’yı ve hatta Rusya’yı kaplar. Kelimenin kendisi “Lapp” kelimesinden türetilmiştir – İskandinavlar bu kelimeyi bölgede eski çağlardan beri yaşayan yerli Sami halkına atıfta bulunmak için kullanmışlardır.

Laponya, Kuzey Kutup Dairesi içinde yer almaktadır. Bu topraklar, kelimenin tam anlamıyla İskandinavya’nın farklı bölgelerinden oluşmaktadır ve bu da onu çok eşsiz bir yer haline getirmektedir. Rusya ve Finlandiya, ovalık bölgeleri kapsayan doğu kısmını oluşturur. İsveç, çoğunlukla tayga toprakları kapsar ve Norveç bize birçok pitoresk fiyortun bulunduğu batıdaki dağlık kısım olan Norveç Laponyası’nı hediye eder. İlginçtir ki, İzlanda ve Danimarka bu durumda tek istisnalardır: Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alırlar ancak Laponya’nın bir parçası değillerdir.

Zorlu iklim koşulları, Laponya bölgesinin az nüfuslu olmasının sebebidir. Ancak Antik çağlardan beri burada yaşayan yerli Sami halkı, yüzyıllardır süren geleneklerini, ren geyiği yetiştirme yaşam tarzlarını ve benzersiz bir dili başarıyla korumayı başarmışlardır. Asimilasyona tabi tutulan Samilerin sayıları giderek azalsa da, günümüzde halen bu harika coğrafyada varlıklarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Coğrafyanın tüm zorluklarına rağmen bölge insanının en büyük geçim kaynaklarından birisi özellikle kış döneminde turizm. Ren geyiği safarisi, Husky cinsi köpeklerin çektiği kızaklarla ormanın derinliklerine yapılan safari bu bölgeyi ziyaret eden kişilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Elbette bir de adı biraz da medyanın etkisi ile günden güne bilinir hale gelen ve bir çok kişinin hayalini süsleyen kuzey ışıklarını izlemek var. Kışın belli dönemlerinde görülebilen Kuzey ışıkları, karlar altındaki bölgeyi büyülü bir atmosfere büründürüyor.

Gece karanlığında aniden oluşan bu doğa şölenini farklı bir atmosferde izlemek isterseniz, Eskimo yaşam geleneğinin modernize edilmiş versiyonu olan İglo tarzı oteller bölgede ziyaretçilerini bekliyor. 

Yolculuğunuz esnasında bölge yerlilerinden olan bir Sami ile karşılaşırsanız avantajlısınız çünkü doğayla uyum içerisinde yaşayan Samiler, Kuzey Işıkları’nın ne zaman görülebileceğini de tahmin edebiliyorlar.

Lapland Is the Land of Eight Seasons; https://adventure.howstuffworks.com/lapland-eight-seasons.htm

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu