KÜLTÜR

Bir Garip Meslek: Oshiya

Japonya deyince insanın aklına her alanda kurdukları ayırt edici gelişmişlikleri gelir. Demiryolu sistemleri de bu gelişmişliğe dahildir. İnsanların çoğu da ulaşım için bu demiryolu ağlarını kullanır. Fakat demiryolunda da pek rahat oldukları söylenemez.

Toplu taşımanın araç trafiği eziyetinin yerini, insan kalabalığı ile birlikte, insanların trenlere sığmayacağı ve taşacakları derecelerde bir yoğunluk oluşmuş zamanla. Japonlar da çözümü, insanları en yoğun saatler olan sabah ve akşam saatlerinde trenlere -tabiri caizse- presleyecek yani sıkıştıracak kişiler işe almaya başlamışlar. Böylelikle oshiya yani itici dediğimiz meslek ortaya çıkmış.

Part time olarak sabah ve akşam saatlerinde yani tren kullanımının en yüksek olduğu saatlerde çalışıyorlar oshiyalar. Oshiya kelimesini Türkçeye tren iticileri olarak çevirebiliriz sanırım. Tren geldiği zaman, yolcular kendilerini bastırılmaya hazırlasın diye, oshiya “Bastırıyoruz!” dermiş. Diğer bir deyişle “derin derin nefes alın, birazdan sizleri, trenin son boşluğuna kadar sıkıştıracağız”. Birde eğer tren kompartımanı gerçekten dolduysa, insanların trene binmeye çalışmalarını engellemek zorundaymış görevli oshiya. Görünüşe göre hem yolcular hem de onları trene bastırmak ile görevli oshiyalar bir hayli sabırlı insanlar.

Sabah işe veya okula gitmek için uykulu bir halde tren istasyonuna iniyorsunuz ve aşırı kalabalığın içinde trene binmeye çalışıyorsunuz. Fakat trene tam binemeyip dışarı taşan insanlar içerisinde yer alıyorsunuz. Bir sonraki treni bekleseniz de durum değişmeyecek ve işinize geç kalacaksınız. Tam o sırada oshiya imdadınıza yetişiyor ve sizi trenin içine doğru itmeye başlıyor. Sizde trende kalan son boşluklara sıkışıyorsunuz.

İnsan böyle bir durumda kaldığını hayal edince bile bayağı bunaltıcı ve gergin hissediyor. Bir yandan trene sizi elleriyle ite ite sıkıştıran oshiya diğer taraftan üst üste çıktığınız insanlar. Fakat ne kadar rahatsız edici olursa olsun, nüfus yoğunluğu yüksek olunca ihtiyaçtan dolayı böyle durumlar ortaya çıkabiliyor. İzleyeceğiniz video şaka gibi ama gerçek…