KESFET

Bir Doğa Tasarımı: Grüner See

Adı Türkçe’de Yeşil Göl anlamına gelen Grüner See, Avusturya’nın Styria kentindeki Hochschwab dağlarında, Tragöess köyünün yakınında yer alıyor. Müthiş bir manzaraya ev sahipliği yapan göl, genellikle yerel halkın yürüyüş yaptığı ve biraz huzur bulmak için sık sık tercih ettiği yerlerin başında geliyor. 

İlkbaharda artan sıcaklıklarla birlikte çevredeki dağlardan gelen karın erimesiyle yükselen göl, kışın yaklaşık olarak 1-1.5 metre derinliğe sahip oluyor. Bahar mevsiminde suyun yükselmesiyle birlikte bu bölgede yer alan ağaçlar, yollar, banklar ve hatta küçük bir köprü bile sular altında kalıyor. 

Temmuz ayına kadar görenleri büyüleyen olağanüstü bir sualtı parkının oluştuğu Grüner See’de sular bu aydan sonra ise yavaş yavaş azalmaya devam ediyor. Göldeki su sıcaklığı, karların erimesiyle meydana geldiği için ise inanılmaz derecede soğuk olarak biliniyor. Yeşil Göl’de su, genellikle 5-6 derece sıcaklıkta oluyor. Berrak suyu ve rengiyle bu göle aynı zamanda Alpler’in Karayipleri de deniyor. 

Bu büyüleyici zümrüt tonundaki göl, güzelliği sayesinde dünyanın birçok farklı bölgesinden turistin de dikkatini çekiyor. Özellikle dalgıçlar için benzersiz bir deneyim sağlayan gölün, bu ilgiden dolayı nesli tükenmekte olan doğal yapılara uygulanan kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığı biliniyor. Uygulanan bu kısıtlamalarla, gölün korunması amaçlanıyor. 

2016 yılından itibaren Yeşil Göl’ün sularında dalış yapmak, yüzmek veya herhangi bir deniz aracına binmek yasak. Bu kararın verilmesinin nedeni ise, uzmanların gölden aldıkları örneklerle birlikte gölün canlı renginin kirletilme potansiyeline sahip olması. Göle girilmese bile bu doğa harikası gölü, dışarıdan da gezip görmek oldukça etkileyici bir deneyim olacaktır elbette. Ancak Grüner See’ye ziyaretinizi planlamadan önce, parkın web sitesinde mevcut su seviyesini kontrol etmeniz faydalı olabilir.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu