Bir Doğa Tasarımı: Grüner See

Avusturya’da dünyanın en eşsiz parklarından biri yer alıyor. Ancak öncesinde bir uyarı. Ziyaret etmek için bir şnorkele ihtiyacınız olacak. Green Lake, Grüner See ya da Türkçe adı ile Yeşil gölden bahsediyoruz. Kayıp şehir Atlantis olmasa bile, ancak Avusturya’da bulunan bu göl kesinlikle bir su altı görsel hazinesidir.

Burası Avusturya’nın Styria kentindeki Hochschwab dağlarında, Tragöess köyünün yakınında yer alıyor. Müthiş bir manzaraya ev sahipliği yapan göl, genellikle yerel halkın yürüyüş yaptığı ve biraz huzur bulmak için sık sık tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Bu gölün derinliği mevsimlere göre değişiklik gösterir. Kış aylarında, daha çok sığ bir gölet gibidir. Ama bahar geldiğinde, çevredeki dağlardan gelen karın erimesiyle gölün seviyesi yükselir.

İlkbaharda artan sıcaklıklarla birlikte kışın yaklaşık olarak 1-1.5 metre derinliğe sahip oluyor. Bahar mevsiminde suyun yükselmesiyle birlikte bu bölgede yer alan ağaçlar, yollar, banklar ve hatta küçük bir köprü bile sular altında kalıyor. 

article 2414013 1BA76B9C000005DC

Temmuz ayına kadar görenleri büyüleyen olağanüstü bir sualtı parkının oluştuğu Grüner See’de sular bu aydan sonra ise yavaş yavaş azalmaya devam ediyor. Göldeki su sıcaklığı, karların erimesiyle meydana geldiği için ise inanılmaz derecede soğuk olarak biliniyor. Yeşil Göl’de su, genellikle 5-6 derece sıcaklıkta oluyor. Berrak suyu ve rengiyle bu göle aynı zamanda Alpler’in Karayipleri de deniyor. 

article 2414013 1BA76B63000005DC

Bu büyüleyici zümrüt tonundaki göl, güzelliği sayesinde dünyanın birçok farklı bölgesinden turistin de dikkatini çekiyor. Özellikle dalgıçlar için benzersiz bir deneyim sağlayan gölün, bu ilgiden dolayı nesli tükenmekte olan doğal yapılara uygulanan kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığı biliniyor. Uygulanan bu kısıtlamalarla, gölün korunması amaçlanıyor. 

article 2414013 1BA76BBF000005DC

2016 yılından itibaren Yeşil Göl’ün sularında dalış yapmak, yüzmek veya herhangi bir deniz aracına binmek yasak. Bu kararın verilmesinin nedeni ise, uzmanların gölden aldıkları örneklerle birlikte gölün canlı renginin kirletilme potansiyeline sahip olması. Göle girilmese bile bu doğa harikası gölü, dışarıdan da gezip görmek oldukça etkileyici bir deneyim olacaktır elbette. Ancak ziyaretinizi planlamadan önce, parkın web sitesinde mevcut su seviyesini kontrol etmeniz faydalı olabilir.


Göz atmanızı öneririz…

Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu