Bilinen Ülkelerin Bilinmeyen Milli İçecekleri

Ülkelerin milli içecekleri genellikle alkollü içecekler olarak bilinir ancak bir çoğunun kendilerine özgü alkolsüz yerel içecekleri de vardır. Birkaçını sizlere tanıtmaya çalışalım…

1 –  L&P – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın sembolü haline gelmiş L&P’nin açılımı Lemon and Paeroa dır. Paeroa, ülkenin kuzey adasında yer alan küçük bir kasaba. İçeceğin, bu küçük kasabanın adını almasının sebebi ise sadece o bölgeden çıkan doğal maden suyu. L&P, limon suyu ile bu özel maden suyunun karışımından yapılıyor. Paeroa’da içeceğin doğuşu adına büyük bir L&P şişesi bulunur. Bugün en büyük üreticisi Coca-Cola şirketi.

2 –  Lemon, Lime and Bitters – Avusturalya 

Limon suyu yada Sprite, tatlandırılmış yeşil limon aroması ve Angostura bitters dan yapılan Avusturalya içeceği. Ayrıca Yeni Zelanda da sıklıkla tercih edilir. Alkollü tercih edilirse limon likörü ile de yapılabiliyor. Fakat hiçbir yerde alkollü içecek sınıfında satılmaz. Harika bir gazlı içecek alternatifidir.

3 –  Guarana – Brezilya

Adını, yapıldığı yabani meyveden alan Brezilya’nın milli içeceklerinden. İçecek, Maues’de yetişen guarananın toz haline getirilmesi ile lde ediliyor. Güçlü bir enerji kaynağı olan meyve, günümüzün enerji içeceklerinde de kullanılıyor.

4 –  Bubble Tea – Tayvan

80’li yıllardan sonra üretilmeye başlanan sütlü çay kökenli bu içecek Tayvan’ın sembolik içeceği haline gelmiş durumda. Aromasının yanı sıra bu içeceğin  ilgi çeken kısmı içindeki Tapioca tanecikleri. Casava adlı bitkiden elde edilen kalın nişasta türü olan Tapioca, ıslandığında sakıza benzer yapısıyla dokusu sebebiyle ilgi görüyor. Akışkan ya da yarı dondurulmuş olarak servis edilen Buble tea, tapioca parçalarının geçebileceği geniş bir kamışla içiliyor.

5 –  Mate – Arjantin 

Arjantin ve Uruguay’ın milli içecek olarak kabul ettiği Paraguay ve Brezilya’da da tüketilen bitki çayı. Gümüş veya paslanmaz çelik kapta içilen çay, hem soğuk hem de sıcak tüketiliyor. Rahatlatıcı etkisi sebebiyle gün boyu sıklıkla içiliyor. O kadar ki Güney Amerika’da deriden yapılmış çantasıyla dolaşan, sürekli mate içen birçok insan görebilirsiniz.

6 – Atole – Meksika

Meksika’nın sevilen içeceği Atole mısırdan yapılan bir içecek. Tarçın ya da çikolata eklenerek veya üstüne serpilerek servis ediliyor.

7 –  Coca Çayı – Bolivya

Coca yaprağından yapılan çay, Bolivya’da sıkça tüketilen bir milli içecektir. Ayrıca Arjantin, Kolombiya ve Peru’da da içilir. Yaprağın etkisinden dolayı kasları gevşetici ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Çayın çok içildiği yerlerde verdiği rahatlatıcı etkinin yanı sıra talep görmesinin diğer bir sebebi ise kan basıncına etkisidir. Bu özelliği sayesinde, rakımın yüksek olduğu yerlerde vücutta kan basıncının dengelenmesi ve kişinin daha rahat nefes almasına yardımcı olur.

8 –  Ginger Ale – Kanada

Baharat karışımları ile zenginleştirilmiş zencefilli bir gazozdur. Canada Dry markası ile dünyaya açılan Kanada’nın sembolü haline gelmiş içecek ABD’de de çok ünlüdür. Gazlı içecekler başlığı altında toplanan içeceklerin arasında limon aromalarını tercih edenlerin beğenebileceği bir içecektir. Markalara göre kafeinsiz olanları da vardır.

Ayhan Yalçınkaya

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?