MACERA

Beyaz Adamın Ellerinde Şekillenen Sörfün Kısa Tarihi

Hawaii dilinde he’enalu olarak bilinen sörfün izleri, 1769’da Kaptan James Cook’un Pasifik Okyanusu’nun güneyine gerçekleştirdiği yolculuğunda ona eşlik eden doğa bilimci Joseph Banks’in tasvirlerinde karşımıza çıkar. 

Hem ondan kalan günlüklerde hem de onun yerine kaptan olarak geçen James King’in yazdıklarında Hawaiililerden “neredeyse amfibi gibi, yani hem denizde hem de karada yaşıyorlar” diye bahsedilir.

Cook ve mürettebatının adaya varışını takip eden yıllarda, Hawaii takımadalarına Avrupa’dan büyük bir göç başlar. Böylece dalga sörfünün karanlık çağı da başlamış olur.

Hawaiililer için sörf sadece bir eğlence değildi. Tahtasının yapımından, eğitimine, dinî ritüellerdeki kullanımından kastlar arasındaki ilişkilerin tanımlanmasına kadar bir dizi sosyal olgunun ortasında yer alıyordu.

Ancak elbette istilacıların bunu anlamasının imkanı yoktur. Devamında 19. yüzyıl sonunda Oahu, Maui gibi birkaç adada bir avuç sörfçü kalacaktır geriye…

Augustin Kramer’in çektiği 1890 tarihli bir fotoğraf.

Tarih bize ironik şekilde, dalga sörfünün yeniden canlanışında “beyaz adamın” öncü rol oynadığını söylüyor. Yaygın olarak anlatılan hikâyeye göre 1907 yılında Jack London, Hawaii’ye geldiğinde sörf ile ilgilenmesi bu sporun merak edilmesine ve yaygınlaşmasına neden oluyor.

London’ın adada tanıştığı, İrlandalı George Freeth, California’ya gösteri amaçlı gönderiliyor. Zamanın büyük sermayedarlarından Henry Huntington, Freeth’e 1907 yılında, Redondo – Los Angeles tren yolunun açılışında gösteri yapması için sponsor oluyor.

Bunun üzerine Freeth tarihe “California Eyaleti’nde sörf yapan ilk insan” olarak geçiyor. Oysa daha sonradan bulunan birçok belgeden, 19. yüzyılın ikinci yarısında gemici olarak California’ya uğrayan birçok Hawaiilinin “ata sporlarını” icra etmekten geri kalmadığı anlaşılıyor.

Sörf bugün antik kökeninden çıkıp globalleşmiş, popüler bir spor halini almıştır. Halen dünyanın en iyi sörfçüleri en büyük dalgalarda kaymak için halen Hawaii’de toplanır. Sörf yapmak kesinlikle değişti ama pek çokları için hala bir yaşam biçimi.

Kaynaklar: Dalga Sörfünün Tarihi – FAHRİ ÇAĞLAYAN – BANTMAG 2012

http://vegunleryurumeyebasladi.tumblr.com/page/348

YolveMacera

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu