Baştan Başa Gürcistan – 17/24 Haziran 2017

Gürcistan’a Batum’dan girip, bir uçtan bir uca dolaşıp, tekrar Batum’dan çıkacağız bu gezide. 7 gece 8 günlük bir macera.

NOT: 3 KİŞİLİK YERİMİZ KALMIŞTIR.
gurcistan

Gezi planı kısaca şu şekilde:

1.Gün Cumartesi:Trabzon’dan aracımıza bindikten sonra Batum’a doğru yola çıkacağız. Yaklaşık 2,5 saatte Artvin Hopa Sarp sınır kapısına varacağız. Gürcistan henüz vize istemiyor, bu nedenle pasaport olmadan, kimliklerle geçmek mümkün. Öğleden sonra Batum’a ulaşacağız, konaklayacağımız mekana eşyalarımızı bırakıp Batum Botanik parka doğru kısa bir gezinti yaptıktan sonra Batum’da keyifli bir akşam geçireceğiz. Konaklama Batum’un az ilerisinde önünden denize girme şansıda yakalayacağımız otelimizde.

2.Gün Pazar: Kahvaltı sonrası Kobuleti, Poti, Zugdidi şehirlerinden geçerek Yukarı Svaneti Bölgesi’nin merkezi Mestia kasabasına ulaşmayı planlıyoruz. Havanın güzel olacağını göz önünde bulundurursak yol üzerinde Kobuleti’de bir deniz molası vereceğiz, öğlen yemeğimizi burada yiyeceğiz. Yolumuz uzun ama bir o kadar da eğlenceli, nedenini yolda anlayacaksınız 🙂 Konaklama Mestia’da. Konaklayacağımız mekan geçen senede kaldığımız, nehrin kıyısında oldukça keyifli…

3.Gün Pazartesi: Sabahtan Mestia’da dolanıyoruz önce, fotograf açısından muhteşem bir bölge. Ardından aracımıza binip Chaaladi buzuluna ulaşmak için yola çıkacağız. Kolay, keyifli bir yürüyüşle bu bölgede zaman geçireceğiz. Aynı gün devamında Zuruldi dağına teleferikle çıkıp, muhteşem bir manzaraya karşı kahvemizi içelim deriz. Zuruldi’den aşağıya doğru muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde yürüyüşle ineceğiz. Akşam konaklama tekrar Mestia’da aynı mekanda.

4. Gün Salı: Mestia bölgesinde yürüyüş yapabileceğimiz o kadar çok rota var ki. Becho vadisine gidip Mazeri şelalesini ve Uşba buzulunu görelim bizce keyifli bir yürüyüşle. Dönüşte de Kergiani müzesini gezeriz. Akşam ev yapımı Gürcü şarapları eşliğinde Mestia’nın birbirinden güzel mekanlarından birinde yorgunluğumuzu atacağız elbette. Bu gece Mestia’da ki son gecemiz olacak sonuçta.

5.Gün Çarşamba: Bugün hedefimiz Gürcistan’ın 2. en büyük şehri olan Kutaisi’ye ulaşmak olacak. Yolumuz yaklaşık 6 saat sürecek. Zamanı iyi değerlendirdiğimiz takdirde Okatse Kanyonun’da yürüyüş yapıp, bu muhteşem şehrin ve doğanın tadını çıkartacağız. Zamanımıza göre Sataplia Mağarası’na gidip şu meşhur dinozor ayak izlerini de görelim deriz. Konaklama Kutaisi’de.

6.Gün Perşembe: Sabah aracımızla yola çıkıp Gori, Mtskheta güzergahını takip ederek, Tiflis’e gitmeyi planlıyoruz. Yolumuz yine 6 saat kadar sürecek. Elbette geçtiğimiz şehirlerde uzun molalar verip, görülmesi gereken yerleri gördükten sonra geç saatlerde Tiflis’e varıyoruz. Konaklama Tiflis te şehir merkezine yakın, dilimizi konuşan bir mekanda.

Ülkenin başkenti olan Tiflis tarihi evleri ve dar sokakları ile ünlü. Katedrallerin, sinagogların ve camilerin iç içe olduğu bu şehrin ortasından Kura Nehri geçmekte
Ülkenin başkenti olan Tiflis tarihi evleri ve dar sokakları ile ünlü. Katedrallerin, sinagogların ve camilerin iç içe olduğu bu şehrin ortasından Kura Nehri geçmekte

7.Gün Cuma: Bugün zamanımızı Tiflis ve civarına ayıracağız. Tiflis Botanik Parkında dolaşmak hoşunuza gidecektir. Serbest zamanımız olacak şehri keşfetmek için. Konaklama Tiflis.

8.Gün Cumartesi: Sabah erken saatlerde dönüş için yola çıkıyoruz. Hedefimiz önce Batum’a, oradan da Türkiye’ye geçmek olacak. Yolumuz yaklaşık 7 saat sürecek ama elbette yolda göreceğimiz tüm sürprizlere açık olacağız.. Sarp sınır kapısından çıkıp Hopa üzerinden Trabzon’a dönüyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra vedalaşıyoruz.

Rehberimiz planlamada hava, yol ve diğer koşullara göre değişiklikler yapılabilir. Konaklamalar 3 yıldızlı otellerde 2 kişilik odalarda olacak biçimde planlanmıştır.

17 Haziran 2017 Cumartesi saat 12:00 kadar Trabzon’da buluşalım. Dönüş uçağınızı yine Trabzon üzerinden Cumartesi gecesi akşam saatlerinde tercih etmelisiniz.

Trabzon kalkışlı Pegasus 22.20 uçağı uygun bir seçenek olabilir, ya da o gece Trabzon’da dinlenip Pazar sabahı erken dönmeyi de düşünebilirsiniz. Tercih sizin…

Etkinlik bedeli: Lüks turizm aracıyla olan tüm ulaşım masrafları(uçak hariç)+tüm rehberlikler+tursab masrafları ve seyahat sigortası+kahvaltı dahil konaklamalar 1550 TL.

Kahvaltı hariç diğer öğünler (akşam yemeği ortalama 20-25 TL) ve eğer Mestia merkezli arazi koşullarına uygun araç kullanmamız gerekirse ortak kira bedeli dahil değildir.

Katılım için:

yolvemacera@gmail.com

bilgi@yolvemacera.com

bilgi@gezginlerkulubu.org

adreslerinden birine mail ile bilgilerinizi yollamalısınız.

Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilirsiniz, mesaj atabilirsiniz.

Etkinliklerimizi A Sınıfı seyahat acentaları işbirliği ve güvencesiyle yapmaktayız.

Keyifli yolculuklar dileriz…

Bunlara da Göz Atın

gürle köyü

Gürle – Gemiç Geçişi Doğa Yürüyüşü (3 Şubat – Pazar)

Osmanlı izlerinin belki de en yoğun olarak gözlemlenebildiği bir bölgede olacağız bu hafta sonu. Gemlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir