Başka Bir Sırbistan: Bajina Basta

Balkanlar’da Sırbistan’dan bahsedildiğinde akla hemen Belgrad gelir, oysa ki başkent Belgrad’dan daha ötede muhteşem bir doğa barındırmaktadır bünyesinde bu ülke.

Onlardan bir tanesi de Bajina Basta ve civarlarıdır…

Bajina Bašta Sırbistan’ın batısındaki Zlatibor İlçesi’nde bulunan ve doğa güzellikleri ile öne çıkan bir kasaba. Şehir Tara Ulusal Parkı’nın doğu ucundaki Drina nehri vadisinde yer almakta.

Bajina Bašta ismi, 19. yüzyılın ortalarında kasabanın modern görüntüsünü kuran, Pilica Nehri’nin sol kıyısında geniş meyve ve sebze bahçelerine sahip Baja Osman (Osman Paşa)dan gelmektedir. İngilizce’de Bajina Bašta ismi “Baja’s Garden” yani Baja’nın Bahçesi anlamına gelmektedir.

Bölgedeki en önemli doğal kaynaklar, yerel ve kültürel kimliğin bir parçası olan Drina nehri ve 1981’de milli park statüsü kazanip turizme açılan Tara dağıdır.

Mitrovac ise Bajina Bašta belediyesindeki Tara Dağı’nda bulunan, deniz seviyesinden 1080 metre yükseklikte bir köy. Ve bu civarda bulunan Banjska Stena Drina kanyonu, Perucac gölü ve Bosna-Hersek’in Osata bölgesinin manzarasını bir araya getiren muhteşem bir seyir noktası.

Nisan 2018’de bir grup arkadaşımızla bölgeye yaptığımız yolculuktan görüntüler paylaşalım sizlerle…

Hazırlayan: Sibel Çağlar

www.yolvemacera.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?