KESFET

Barışın ve Adaletin Şehri: Den Haag

Adı ‘büyük’ kendi küçük bir kent, Lahey (Den Haag) Hollanda’nın güneyinde bulunan bir şehirdir. Anayasal başkent olmasa da Hollanda’nın başkenti denebilecek 500 bin nüfuslu şehirde, hükümet, bakanlıklar, parlamento, yüksek mahkeme ve devlet konseyi binaları bulunmaktadır. Hollanda Kralı Willem Alexander’in sarayı Huis ten Bosch ve çalıştığı ofis Nordeinde Sarayı da bu şehirde bulunmaktadır. Lahey aynı zamanda Hollanda’nın en popüler sahil beldesi olan Scheveningen ile daha küçük Kijkduin beldesine de ev sahipliği yapar.

Çeşitli ülkelerinin işbirliği ile 1913’te inşaatı tamamlanan Barış Sarayı’nın ev sahibi olan şehir, dünya barışı için önemli bir yer. Sarayın hemen önünde dünya barışının sembolü olan ateş 2002’den beri sönmeden yanıyor. Kentin bir diğer önemli vasfı ise, devletler arasında anlaşmaya varılamayan konularda adaletin dağıtıldığı yer olmasıdır. Uluslararası Adalet Divanı’na Lahey’de çalışmalarını sürdürmektedir.

İlk iki paragraftan hareketle kentin gezilecek yerleri arasında öncelikle, Lahey Parlamento Binası, Hükümet Binası, Lahey Atlıları, Den Haag ve Lahey Alışveriş Pasajı sayılabilir. Müzeleri ve şehir sokaklarında keşif yapmanın dışında, gidilebilecek bir diğer yer Scheveningen Plajı. Kuzey denizine kıyısı olan plaj, yaz aylarında yapılan su sporları, araçlara kapalı yürüyüş yolu ile oldukça dikkat çekiyor.

Hollanda kraliyet ailesinin yasadığı ve uluslararası mahkemeleriyle tanınan şehir, çoğu Hollanda şehrinde olduğu gibi önemli mimari yapılarla dolu. Binnenhof, eski bir kale. Hollanda Meclisi bu binada hizmet veriyor. Plein ise şehrin ana meydanı. Birçok önemli yapı bu meydana bakıyor. Ayrıca birbirinden güzel kafe ve restoranları da bu meydan çevresinde bulmak mümkün.

Gidemeseniz de bir fikir edinebilmeniz açısından videoya da göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu