Avusturalya’nın Gizli Sahipleri: Aborjinler

Avustralya Aborijinleri eşi benzeri bulunmayan bir insan toplumudur. Arkeolojik veriler binlerce yıllık geçmişleri olduğunu belirtse de, ne ilk ortaya çıktıkları ülke, ne de Avustralya’ya ne zaman ayak bastıkları bilinmektedir. Avcı ve derleyici bir ırk olarak, yiyeceklerini, doğanın sağladığı yer ve zamanda elde etmeye çabalarlar. Bu görev, her sabah gün doğumuyla başlar; günün neler getireceği konusunda hiç kimse bilgi sahibi değildir. Beyazların gelişine değin kendi içlerinde ilkel fakat doğayla uyumlu biçimde yaşamayı başarmış olan Aborjinleri tanıtalım sizlere bu yazımızda…

“Gerçeği söylemek gerekirse Avrupalılardan çok daha mutlular… Yaşam için ne gerekiyorsa toprakta ve denizde bulmuşlar. Göz kamaştırıcı evleri, eşyaları yok fakat sıcak ve çok iyi bir iklimde yaşıyorlar ve giyeceğe pek ihtiyaçları yok. Bundan dolayı kendilerine verdiğimiz elbise ve diğer şeylerle ilgilenmiyorlar…”   

Avustralya’ya giden Kaptan Cook günlüğünde Aborjinler ile ilgili bu tanımlamaları kaleme almıştır. Beyazlar için onlar, oysa ki bu kanının tam aksine o dönemde Aborjinlerin, Doğu Avrupa ülkelerinde yaşayan insan nüfusunun %90’ından  çok daha rahat yaşamaktaydı.

Aborjinler, günümüzden yaklaşık 50 bin yıl önce Güneydoğu Asya’dan göç ederek gelen bir ırktır. Ancak Aborjinler homojen bir medeniyete sahip değillerdi ve 600 farklı kabileye ayrılmışlardı. Her biri kardeş ve torunların bir araya geldiği ailelerden oluşuyordu ve 200′ den fazla farklı dil konuşuyorlardı. Göçmen olan ilk Aborjinlerin tenleri koyu renkti; avcılık yapıp, geniş Avustralya topraklarının kendilerine sunduğu meyve, kök ve yemişleri yiyerek besleniyorlardı. Sadece bumerang ve ilkel yaylı silahlar kullanarak kıtanın geniş topraklarında avlanıyorlardı.

Bıraktıkları her türlü sanat eserinin ana teması olan doğaya büyük bir saygı duyuyorlardı. Toprak onlar için çok önemli idi çünkü sahip oldukları topraklar atalarının ruhlarını barındırıyordu. Dağlar, tepeler, vadiler kimseye ait değildir, klana aitti. Su da çok önemliydi. Çok az su ile günlerce idare etmek zorunda kalan halk için suyu asla israf etmezdi.

Gökyüzü, yıldızlar, ay hepsi Aborijinler için kutsaldı. Her kabilenin atalarının izlerinin saklı olduğuna inandığı bir kutsal alanı bulunmakta idi. Aborjinlerin inanışlarına göre bir insanın; bir bitki, bir obje ya da bir hayvanla sıkı bir bağı bulunur ve bu obje onun totemi olarak değerlendirilirdi. Bazen bir hayvan bazen de bir bitki olan bu totemler sayesinde ataları ile iletişim kurabilmekteydiler.

Mağara duvarlarındaki çizimlerde Aborjin ruhunun derinlikleri detaylı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çizimlerde çok farklı şekillerde stilize edilmiş hayvan resimleri veya bir takım kabilelere veya topluluklara ilişkin anlatımlar bulunmaktadır. Çizimler sadece Aborjin kültürünün en derin taraflarını ortaya çıkartmakla kalmaz, aynı. zamanda önemli dinsel ayinlerini de anlatır.

Yukarıda gördüğünüz Uluru, tüm ihtişamı ile çölün ortasında yükselen dev bir kayadır. Günümüz Avustralyalıları için hala gizemini koruyan çölün ortasındaki dev kütle Uluru’nun onlara hayali zamanların hikayelerini anlattığına inanır ve onu büyük bir kitabe olarak görürdü Aborjinler.

Aborijinler için bu dünya ve öteki dünya inancı bulunmaktadır. Ölüm bir son değil, farklı bir dünyaya geçiştir. Ölen insanın vücudundan çıkan ruh ait olduğu yere geri dönmektedir. Kendi içerisinde komünal bir düzende yaşayan Aborijinlerin kaderi beyaz adamın Avrupa’dan Avustralya’ya gelmesiyle birden değişmiştir. Aborjin kültürü modern toplum olarak tabir edilen sistem içerisinde eritilmiş, bu halkın mensupları ikinci sınıf vatandaş olarak hayatlarına devam etmişlerdir.

Avustralya kıtasının sömürgeci medeniyetler tarafından ele geçirilmesinden önce ilkel ama mutlu şekilde yaşayan bir toplumun modernizm karşısında yok olmaya yüz tutması insanlık tarihinde aşina olduğumuz bir durum olsa da oldukça trajiktir.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?