YAŞAMIN İÇİNDEN

Thoreau’nun İzinden Avare Dolaşanlar Derneği

Farklı bir dernekten bahsedelim size, ne başkanı ne de sekreteri var bu derneğin, üyeler var ama genellikle birbirlerini tanımıyorlar. Thoreau’nun izinden giden, avare dolaşanlar onlar…

Fransız filozof Jean Jacques Rousseau Yalnız Gezerin Hayal­leri adlı kitabıyla bu modayı başlatanlardan. İki dev şair, Coleridge ve Wordsworth ise bu modaya devam ederek, yaptıkları uzun yürüyüşlerin devamında yazdıkları şiirler ile doğadan ilham alıp, bu avareliği bize tanıtanlardan.

Her ne kadar Batıda yakın zamanda ortaya çıkan bir akım olsa da aslında bu kaçma dürtüsünün tarihi çok daha eskilere dayanıyor. Aşağıdaki satırlar 1200 yıl önce Han-Shan adında bir ozan tarafından yazıl­mış:

“İnsanlar bu dağlara pek gelmez, Beyaz bulutlar toplanır tepemde, dalga dalga. Otlar bana yatak, mavi gökler bana yorgan. Başımın altına koyduğum taşla mutluyum. “

Ne kadar sosyal olursak olalım, arada sırada herşey­den elimizi eteğimizi çekip yalnız kalmak isteği hepimizin benliğinde yatan bir duygu. Ot yerine uyku tulumu, taş yerine şişirilmiş bir yastık kullanmak, yürümek yerine bisik­lete binmek pek fark etmez. Yeter ki ne yaptığınızı bilesiniz. Thoreau, “Ben doğada bizi çeken gizli bir mıknatısın olduğuna inanırım.”der. 

Thoreau için bu mıknatıs havada süzülen bir kuş olabileceği gibi, bataklıkta nazlı nazlı sallanan bir zambak da olabilir. Onun için en can­lı olan en yaban olandır.

Thoreau “Yalnızken en yakın arkadaşım yalnızlıktır” dese de kendinizi doğada en yalnız hissettiğiniz zaman bile etrafa bir göz atarsanız ne kadar büyük bir kalabalığın sizle arkadaşlık etmek için sabırsızlandığını görmekte güçlük çekmezsiniz.

Uzaktan el sallayan yaban otu, sizi görür görmez hazır ola geçen kaplumbağa, en görkemli dansını burnunuzun dibinde sergilemekte ısrar eden kelebek, biraz ileride son bestesinin provasını yapan cırcır böceği ve daha neler neler. Bütün bunların ötesinde Thoreau’nun bir sözü  aklımızda olmalıdır kendimizi doğanın kucağına bıraktığımızda:

“Aradığınız cennet yukarıda olabileceği gi­bi, ayaklarınızın altındadır da.”

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Doğa Yürüyüşleri Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Kaynak: Sargun A. Tont, Solucanlara Piyano Çalan Adam

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu