KESFET

Yedi Renkli Yeryüzü Parçası: Mauritius

Mauritius, Hint Okyanusu’nun güneybatı bölümünde  yer alan ada ülkesidir. Madagaskar’ın 900 km kadar doğusunda ve Hindistan’ın 3.943 km güneybatısındadır.

Yüzölçümü 2.040 km² olup, adada yaşayanların çoğu geçimini turizm dışında şeker kamışı üreterek sağladıkları için ‘şeker adası’ olarak da anılmaktadır.

“Güneşin okşadığı kokular ülkesi. Muhteşem ve baş döndürücü bir ada…” 1841 yılında ada ziyareti sonrası Charles Baudelaire’in şiirlerine böyle yansımış Hint Okyanusu’nun egzotik adası Mauritius. 

Havadan bakıldığında görenleri şaşkına çeviren denizin ortasındaki dev şelale görüntüsü dünyanın hiçbir yerinde yok.

St.Brandon, Rodrigues ve Agalega Adaları da Maritus Cumhuriyeti’ne dahildir. Maritus, coğrafî olarak Hint Okyanusu’ndaki Maskaren Adaları’nın bir parçasıdır. Başkenti Port Louis’dir.

Adaya 16. yüzyılın başlarında ilk olarak Portekizliler adım atmıştır. 18. yüzyılda ise, Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Ünlü Hindu tapınağı Maheswarnath buradaki Triolet kasabasındadır.

Ayrıca 17. yüzyılda soyu tükenmiş olan güvercin benzeri kuş türü Dodo’nun da son yaşamış olduğu alan Mauritius’tur.

Denizin ortasındaki dev şelale

Mauritius Adası’nın güneybatı ucundaki, havadan bakıldığında sualtında bir şelale varmış gibi görünen büyüleyici doğal oluşum görenleri şaşkına çevirir.

Kum ve alüvyonların taşınması nedeniyle oluşan şelale yanılsaması, Google’un Haritalar servisinde de görülebilmektedir.

Mauritiuslular adalarını ‘7 renkli yeryüzü parçası’ olarak adlandırıyorlar. Eğer tatilinizi tropikal bir adada geçirmeyi hayal ediyorsanız, bembeyaz kum, palmiye ağaçları ve türkuaz dalgaları kenarında gün boyu güneşin tadını çıkarmak, mercan adalarında denizin dibini keşfetmeye varım ve farklı kültürlerin şaşırtıcı uyumuna tanık olmak istiyorum diyorsanız burası tam size göre bir yer olabilir.

Biraz daha fikir edinmek isterseniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu