KÜLTÜR

Antik Yapılar Hayata Geçirse

Antik bölgelere yaptığımız ziyaret esnasında, bazen bu yerlerin ihtişamını ve zamanında neye benzediğini zihnimizde canlandırmak kolay olmayabilir.

Bu GIF’ler insanlık tarihi için oldukça önemli olan antik yapıların en güzel dönemlerini bize gösteriyor.

Partenon (Yunanistan)

Parthenon, Athena`nın tapınağıdır, M.Ö. 5. yüzyılda Atina Akropol’ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan’dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür. Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak Parthenon, Antik Yunan’ın ve Atina demokrasisinin de sembolüdür.

Nohoch Mul Piramidi (Cobá) (Meksika)

“Büyük höyük” anlamına gelen Nohoch Mul, Yucatan Yarımadası’ndaki en yüksek ve dünyanın en yüksek ikinci Maya piramididir.

Largo di Torre Argentina – Arjantin Kulesi Meydanı (İtalya)

Roma’da, Champs de Mars’ın bir zamanlar dört tapınağı vardı. Bugünkü Fortune Tapınağı olarak da bilinen Tapınak M.Ö 100’lü yıllarda inşa edildi. 18 sütundan oluşan yapının alt tarafı hala ayakta duruyor.

Güneş Piramidi (Meksika)

Güneş Piramidi, Mısır’daki Keops ve Meksika’daki Cholula’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü piramididir. 90 metre yüksekliğindedir ve 220 metreye 225 metrelik bir alan üzerine kuruludur. Piramidin en tepesine 248 merdivenle çıkılmaktadır.  Millatan Sonra 200′lerde yapıldığı sanılmaktadır. Yapımında 3 milyon ton taş kullanılmıştır. Piramit “Güneş Tanrısı”na adanmıştır.

Pompeii – (İtalya)


Günümüzdeki en meşhur antik şehirlerden biri olan Pompeii, İtalya’da, Napoli Körfezi’nde bulunmaktadır. Şehir ilk olarak MÖ. 6. – 7. yüzyıllarda kurulmuş ve Vezüv Dağı’nın M.S. 79’daki patlamasıyla dört ila altı metrelik kül tabakası altına gömülmüştür. Şehirde o zamanlar, çoğu yanardağdan saçılan külün altında olduğu gibi muhafaza edilmiş olan 11 bin insanın yaşadığı düşünülmektedir.

Luksor Tapınağı (Mısır)

Antik Mısır mimarisinin en zarif örneklerinden biri olan tapınak, Eski Mısır Tanrılarının en büyüğü Amon-Ra adına MÖ XIV.yy da inşa ettirilmistir. Daha sonraları Tutankamon, II.Ramses, Büyük İskender, Roma ve Müslüman Araplar tarafından çeşitli ekleme ve yapılarla günümüze kadar gelmiştir.

Milecastle 39 – Hadrian Duvarı (İngiltere)

Roma İmparatoru Hadrian, imparatorluğunu korumak için İngiltere batı kıyısına bir duvar inşa etti. Zamanla yıkılan eserden birkaç kalıntı kalsa da bu GIF çok açık biçimde eski günleri bize gösteriyor.

Kaynakhttps://www.boredpanda.com/ancient-ruins-recreated-gifs-expedia/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu