KÜLTÜR

Antik Mısır’da Sanal Bir Tura Çıkmak İster misiniz?

COVID-19 salgını nedeniyle sıkışıp kaldığımız bu günlerde yeni bir şeyler arayışı içindeyseniz, Antik Mısır’da sanal bir tura çıkmanızı öneririz.

Kraliçe III. Meresankh’ın antik mezarı ve 4. yüzyıldan kalma Kızıl Manastır Mısır’ın arkeolojik harikalarından sadece ikisi. Bunlar gibi birkaç antik bölge, internet üzerinden artık erişime açık.

Üç boyutlu turlar, antik Mısır kalıntılarını etkileyici bir şekilde gözler önüne seriyor. Tıpkı Google Street View’de olduğu gibi harabelerin arasında sanal olarak yürüyebiliyorsunuz.

Menna Mezarı turu

Sunulan turlardan biri olan Menna Mezarı turu, 18. Hanedan’ın (MÖ 1549 ila 1292) seçkin mezarlarından en çok ziyaret edilen ve en iyi korunanlardan biri. Teb Nekropolü’nde (bugünkü Luksor) bulunan mezar, iyi korunmuş tablolarıyla ünlü.

Menna hakkında fazla bir şey bilinmiyor ama mezarı, Mısır’ın üst sınıfındaki hayatı hakkında ipuçları sunuyor. Türbesinde bulunan unvanlar, firavunun tarlalarını ve güneş tanrısı Amun-Ra tapınağını da denetleyen bir kâtip olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, mezarında tasvir edilen sahnelere bakarak Menna’nın tarlaları ölçen, borcunu ödemeyenleri adalete teslim eden, tarla işlerini denetleyen ve mahsulün verimini kaydeden heyetleri denetleyen birisi olduğunu kabul ediyor.

Tura katılmak için: Menna’nın mezarı

Kraliçe III. Meresankh Mezarı turu

Bir başka seçenek olan Kraliçe III. Meresankh Mezarı’nın sanal turu ise kraliçenin dinlenme yerini gösteriyor. Harvard Üniversitesi Gize Projesi’ne göre, bu mezar Kraliçe III. Meresankh ve kraliyet ailesinin oyulmuş ve boyalı sahnelerini, ayrıca hizmetlilerini, zanaatkarlarını ve cenaze rahiplerini gösteriyor.

Tura katılmak için: Kraliçe III. Meresankh Mezarı

Kızıl Manastır Turu

Kızıl Manastır, Yukarı Mısır bölgesindeki Sonag şehri yakınlarında bulunan bir Kıpti Ortadoks manastırıdır. Bu anıtın, Bizans İmparatorluğu’nun Mısır’da hüküm sürdüğü M.S. 4. ya da 5. yüzyıllara dayandığı düşünülmektedir.

Kızıl Manastır’ın bu adı almasının nedeni dış duvarlarının yapımında kullanılan (kırmızı renkli pişmiş tuğla gibi) maddelerin rengi.

Tura katılmak için: Kızıl Manastır

Berkuk Külliyesi turu

Kahire’nin surlarla çevrili eski yerleşim merkezinin Nehhasîn bölgesinde bulunan külliye, Mısır’da Çerkez asıllı Memlükler’in hâkimiyetini başlatan Sultan Ebû Saîd Berkuk’un adına yapılmıştır. Külliye bu devrede Kahire’de yapılan ilk ve en büyük külliyedir.

Tura katılmak için: Sultan Berkuk Camii ve Medresesi

YolveMacera

Kaynak
Antik Mısır Yapılarını Sanal Tur ile Keşfedin
Başa dön tuşu