KESFET

Altın Şehir: Timbuktu

Afrika’da asırlar boyu ilim ve kültür merkezi olmuş bir şehir vardır. Timbuktu. Burası Sahra Çölünün güney tarafında, Nijer Nehri’nin 15 km kuzeyinde Mali’de bulunan bir şehir. Birçoğumuzun adını bile duymadığımız bu şehir aslında bir zamanlar altın ticaretinin merkezi olması nedeniyle Avrupalılar tarafından oldukça bilinmiş ve bolca kaynakları tüketilmiş bir bölge.

11.yüzyıl sonlarına doğru Kuzey Afrika’nın efsanevi halkı Tuareglerin ticaret  merkezi olarak kurulmuş, giderek büyümüş ve önemli bir şehir olmuş. Özellikle 15. ve 16. yüzyılda bu şehir zenginliği ile ünlü bir ilim merkezi durumuna gelmiş. Ortaçağ boyunca dünya altın ihtiyacının hemen hemen üçte ikisini Batı Afrika karşılıyordu. Yüklü miktarda altın kuzeye gönderilir ve Timbuktu piyasasında satılırdı. Zaman geçtikçe, altının Timbuktu’dan geldiği bilgisi yaygınlaştı. Bu ise Timbuktu’nun Avrupa’daki imajının şekillenmesinde önemli yer oynamıştır.

Yeni pazarlar, yeni ticaret rotaları ve yeni kaynaklar arayan Avrupa’dan yola çıkan kâşifler amaçlarını gerçekleştirmek için dünyanın dört bir yanına dağıldılar. Afrika onlar için ilginç olmakla beraber önemli kaynaklar içermekteydi. Bu kâşiflerden bir kısmı Timbuktu’ya varan ilk Avrupalı olmak tutkusundaydı. Neyse ki, bu kişilerden çok azı hedeflerine ulaşabildi. Bu da Timbuktu’ya altın şehir imajına ilâveten uzak ve ulaşılmaz bir şehir imajı kazandırdı.

İngilizce’deki “To Timbuktu and back”, “It’s a long way to Timbuktu”, “I’ll knock you clear to Timbuktu”, “Go to Timbuktu” gibi tabirler bu imajın dile yansıması günümüzde. UNESCO 1988 senesinde Timbuktu’yu Dünya Mirası Listesine ekledi. Ancak yine de Timbuktu bugün eski günlerdeki ışıltısından çok uzakta…

Daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki belgesele de göz atabilirsiniz…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu