KÜLTÜR

Alışveriş Merkezlerine direnen kadın: Edith Macefield

2009 yapımı Walt Disney’in “Up” adlı animasyon filmini belki hatırlarsınız. Kentsel dönüşüme direnen Carl Fredricksen’ın hikayesini anlatıyordu. Bu film hakkında bilinmeyen bir gerçek ise aslında gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenmiş olduğuydu: Edith Macefield’in hikayesi…

O zamanlar 84 yaşında olan Edith Macefield, Seattle’daki evini yıkıp alışveriş merkezi yapmak isteyenlerin teklifini “geri çevirince” bir anda halk kahramanı haline gelen bir kişi. Kendisi, “anılarının satılık olmadığını” söyleyerek kendisine teklif edilen “1 milyon Doları” reddetmesi ile tanınıyor.

Yaşlı kadını hiçbir şekilde ikna edemeyen inşaat şirketi bu ‘alışılmadık durum’ karşısında uzunca bir süre ne yapacağını bilemeden beklemek zorunda kalmıştı. Edith Macefield’in inadını kıramayacağını anlayan şirket, yaşlı kadının evinin çevresinden dolanan yeni ve dolambaçlı bir inşaat planı yapmaya karar vermişti sonunda.

Bu karar, Macefield’in evini, kentsel dönüşümün “maddi gücüne” karşı direnişin sembolü haline getirdi.28seat-ms-600

Bu mücadele sırasında evini satın almak isteyen inşaat şirketinin sorumlusu Barry Martin ile yaşlı kadın arasında zamanla sıkı bir dostlukta gelişti. Barry bu inadının nedenini sorguladığında ise aldığı cevap manidardı.

” Nereye gidebilirim ki? Ailem yok ve burası benim evim. Annem bu evde, bu koltukta öldü. Ve ben ona burayı terk etmeyeceğime dair bir söz verdim. Bu yüzden ben de bu evde, bu koltukta ölmek istiyorum.”

Edith Macefield 87 yaşında pankreas kanserinden öldü. Son zamanlarında yanında Barry Martin vardı ve asıl sürprizi ölümünden sonra yaptı. Çünkü evini Barry’e bırakmıştı.

edith-macefields-house-1

Ev, Macefield’in sıradışı direnişinin simgesi olarak bugün de varlığını sürdürüyor.

Sibel Çağlar

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu