KESFET

Akdeniz’i Kıskandıran Körfez: Saros

Uzun bir kumsal ve masmavi bir deniz…Denizdeki taşların renklerini her yerden görmek mümkün. Bahsettiğimiz yer Akdeniz’de değil, Ege Denizi’nin en kuzeyinde, Trakya kıyılarında. Saros Körfezi, Akdeniz’in temiz sularını kıskandıracak güzellikte…

Saros Körfezinin ilk çağlardaki adı Xeros ve Melas. Körfez, Marmara Bölgesinde Trakya’nın güneybatı kıyısında yer alıyor. Edirne’nin Enez ve Keşan ilçe kıyılarıyla, Çanakkale’nin Eceabat ve Gelibolu kıyıları arasında 60 km kadar içeri sokuluyor.

Saros Körfezinin bir çok özelliği var. Bunlardan en önemlisi de kendi kendini temizleyen denizi. Şubat, Nisan ve temmuz aylarının ikinci yarısında oluşan ve yaklaşık 2 hafta süren güçlü yüzey ve dip akıntıları denizin her daim temiz kalmasını sağlıyor ve su altı zenginliğini besleyen suyun oksijen zenginliğini sağlıyor.

Kaptan Cousteau 70′ li yıllarda Saros’a da gelmiş ve bir dizi dalışın ardından hayranlık hislerini “Saros Kızıldeniz’ in sanki kuzey versiyonu gibi…” diyerek dile getirmiştir. Bu benzetmeyi anlamak için öncelikle Kızıldeniz’i yakından tanımak gerekir. Çoğumuzun sadece Musa peygamberden bildiği bir deniz olan Kızıldeniz, deniz canlılığı çeşitliliği bakımından tam bir cennet.

Üstü çöl, altı ise mercan ormanlarıyla kaplı bu eşsiz coğrafyada denizin altı Mercan resifleri, büyük sürü balıkları, balon balıkları, rengârenk melek balıkları, kelebek balıkları, denizyıldızları, süngerler, kaplumbağalar, yunuslar ve daha yüzlerce deniz canlısıyla dolu. Dolayısıyla her denize, her körfeze nasip olmaz “Kızıldeniz’in kuzey versiyonu”na benzetilmek.

Hal böyle olunca, bölge deniz dibi sevdalılarının da en gözde mekanlarından biri haline gelmiştir Saros zamanla. Genelde 30 metre derinlikte bulunan mercanları, burada 5 metrede bile görmeniz mümkündür burada.

Saros 144 çeşit balık, 34 çeşit sünger ve 78 çeşit deniz bitkisine ev sahipliği yapan zengin sulara sahip bir denizdir. Geniş kumsallar daha çok kuzey kıyılarında bulunmaktadır.

Keşan ve Enez kıyılarında yer alan, Enez, Mecidiye ve Erikli kumsalları özellikle tatilcilerin denize girmeyi tercih ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Bu yörede konaklama imkanları daha fazladır. Saros’un Gelibolu kıyıları ise daha çok falezli bir yapı göstermektedir. Birbirine yakın girintili çıkıntılı burunların arasında birden karşınıza çıkan bir çok koya rastlarsınız. 

Akdeniz’in berrak sularını kıskandıracak güzellikte bir denizde yüzmek ve denizin gizemli dünyasına dalmak isterseniz, bir haftasonuzu Saros’un güzelliklerini keşfetmeye ayırın.

Çok geç olmadan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu