YAŞAMIN İÇİNDEN

Ağaçlara Yakın Yaşamak Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Ağaçlarla çevrili bir yerde yaşamayı kim istemez. Ruhumuza iyi geldiği kesin ama acaba bu yaşam biçiminin sağlığımıza katkısı nasıl olabilir?

Yeşil alanların sağlık için yararlı olduğuna dair çalışmalar daha önceden de yapılmıştı. Ancak araştırmacılar sağlık için örneğin bir caddede kaç ağaç olması gerektiğini araştırmaya karar verdi.

Çalışmaya Toronto’da yaşayan 31.000 yetişkinin sağlık kayıtlarını toplayarak başladılar. Bu kayıtlar kişilerin kalp hastalığı ve metabolik hastalıkları olup olmadığı, gelir ve eğitim düzeyleri gibi bilgilerle beraber sağlık durumlarıyla ilgili kendi düşüncelerini içeriyordu. Scientific Çalışmaya göre bir sokakta on ya da daha fazla ağaç olmasının o bölgede yaşayan kişilerin sağlığı üzerinde olumlu etkileri var.

Bu kişilerde kalp hastalığı ve metabolik hastalık görülme oranı da düşük.

Araştırmacılar çalışmada incelemeye alınan kişilerin Kanada’nın genel sağlık hizmetlerinden yararlanan kişiler olmasına dikkat etti. Yani bulundukları sosyoekonomik düzeye göre farklı sağlık hizmetlerinden yararlananlar çalışmaya dahil edilmedi.

3200 mahallede yaşayan kişiler çalışmada yer aldı. Her mahalledeki ağaçları saymak için araştırmacılar Toronto’nun uydu görüntüleri ile Toronto’daki yarım milyondan fazla ağaçla ilgili verileri birleştirdi. Ancak ilgilenilen ağaçlar parklardakiler değil yol kenarındaki ve kişilerin günlük hayatlarında her gün gördükleri ağaçlardı.

Her mahallede fazladan 10 ağaç olması orada yaşayanları yıllık gelirlerinin 10.000 dolar artmış kadar iyi hissettiriyor. Aynı şekilde ağaçların varlığı o bölgedeki insanları yedi yaş daha genç hissettiriyor.

Araştırmayı daha detaylı olarak incelemek isterseniz burada.

Evet anlaşılan ağaçlar sağlığımızı gerçekte olumlu etkiliyor ancak bu arada belirtilmesi gereken bir durum var, bunun nedeni aslında tam olarak belli değil. Elbette oksijen miktarını arttırması, stresi azaltması, daha çok fiziksel aktiviteye neden olması bu nedenlerden bazıları olabilir.

Tam olarak nedenin anlaşılabilmesi ve daha net kişi başına ne kadar ağaca ihtiyacımız olduğunun anlaşılabilmesi için araştırmalar devam ediyor.

Ancak bilim insanları yine de ekliyor sokaklardaki ağaç miktarının %4 oranında artması sağlığımız açısından yapabileceğimiz en iyi yatırımlardan birisi olacak.

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/there-are-health-benefits-living-near-trees-study-suggests/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 14 =

Başa dön tuşu