Ağaçlara Yakın Yaşamak Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Ağaçlarla çevrili bir yerde yaşamayı kim istemez. Ruhumuza iyi geldiği kesin ama acaba bu yaşam biçiminin sağlığımıza katkısı nasıl olabilir?

Yeni bir çalışma, ağaçları bol olan kent mahallelerinde yaşayanların daha sağlıklı hissettiğini, daha az kardiyo-metabolik sorunlara sahip olduklarını, yani daha az kalp hastalıklarına ve diyabete yakalandıklarını öne sürdü.

Peki ne kadar yeşil alan gerekli bunun için? Kaç tane ağaç insan sağlığı üzerinde olumlu etki yapabilir. Araştırmanın temel konusu bu zaten.

Araştırma için, Toronto’da ikamet eden 31,000 yetişkinin sağlık kayıtları incelendi. Bu kayıtlar için, şehir sakinlerinin kardiyo-metabolik koşullarına, hane gelirlerine, eğitim yıllarına ve kendi sağlık algılarına ilişkin bilgiler toplandı. Araştırmacılar bu verileri, uydu görüntüleri ve kamu verilerinde yer alan Toronto’daki yarım milyon ağaçla birleştirdiler.

Nature dergisinde yayınlanan araştırma sonucunda, şehirlerde sokak başına ortalama on veya daha fazla ağaç dikildiğinde yaşayanların sağlık durumlarında iyileşmeler, kardiyo metabolik sorunlarında azalmalar gözlemleniyor. Araştırmayı daha detaylı olarak incelemek isterseniz burada.

Evet anlaşılan ağaçlar sağlığımızı gerçekte olumlu etkiliyor ancak bu arada belirtilmesi gereken bir durum var, bunun nedeni aslında tam olarak belli değil. Elbette oksijen miktarını arttırması, stresi azaltması, daha çok fiziksel aktiviteye neden olması bu nedenlerden bazıları olabilir.

Tam olarak nedenin anlaşılabilmesi ve daha net kişi başına ne kadar ağaca ihtiyacımız olduğunun anlaşılabilmesi için araştırmalar devam ediyor. Ancak bilim insanları yine de ekliyor sokaklardaki ağaç miktarının %4 oranında artması sağlığımız açısından yapabileceğimiz en iyi yatırımlardan birisi olacak.

Fırat Kestekoğlu

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/there-are-health-benefits-living-near-trees-study-suggests/

Paylaşmak İsterseniz...

Bunlara da Göz Atın

Hayatı Değerli Kılmanın Bir Yolu: Minimalizm

Geçen zamana dönüp baktığımızda görüyoruz ki, aslında hayatlarımızı otomatik bir şekilde ve alışkanlıklar çerçevesinde yaşıyoruz. Zamanımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir